Egipt już od lat jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunkiem wakacyjnych podróży. Już niebawem jednak turyści chcący odwiedzić główne miasto tego kraju, zamiast do Kairu, będą musieli udać się do całkiem innego miejsca. Nową stolicą Egiptu ma być Nowa Stolica Administracyjna (ang. New Administrative Capital; NAC). Jej budowa wygląda dość obiecująco i część mieszkańców już tu zamieszkała. Czemu właściwie zdecydowano, że takie rozwiązanie jest potrzebne?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak donosi Reuters, Nowa Stolica Administracyjna powstaje na pustyni 45 kilometrów na wschód od Kairu. Za realizację projektu odpowiada firma Administrative Capital for Urban Development (ACUD). Celem jest stworzenie zaawansowanego technologicznie centrum państwa z dala od chaosu Kairu. Zmiana estetyki na bardziej nowoczesną nie jest jednak jedynym powodem podjęcia decyzji o "przeprowadzce". NAC ma stać się również domem dla rosnącej populacji Egiptu, która w ostatnich latach powiększa się o około 1,6 proc. każdego roku. W mieście powstało już blisko 100 tysięcy budynków mieszkalnych, które zamieszkało dotąd 1200 rodzin. Ponadto pierwszy etap prac objął budowę 70-piętrowej wieży (najwyższej w Afryce) opery z pięcioma salami, meczetu i największej katedry na Bliskim Wschodzie.
Pociąg elektryczny ze wschodniego Kairu zaczął kursować wiosną ubiegłego roku, a podwyższona kolej jednoszynowa ma zostać uruchomiona w drugim kwartale tego roku
- poinformował w rozmowie z Reuters Khaled Abbas, przewodniczący ACUD. W pierwszym kwartale 2024 roku do NAC mają przenieść się także główne banki i inne przedsiębiorstwa. A jak wyglądają dalsze plany?
Budowa NAS ma obejmować w sumie cztery etapy. Zgodnie z planami pierwsze dwa mają uwzględniać przyjęcie po 1,5 miliona mieszkańców i obejmować teren po 168 kilometrów kwartowych każdy. Etap drugi ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2027. To wszystko wiąże się oczywiście z wysokimi kosztami, co jest argumentem często wykorzystywanym przez osoby krytykujące inwestycję. Sam pierwszy etap to wydatek rzędu 500 miliardów funtów egipskich, a etap drugi to kolejne 250-300 miliardów funtów. Przeciwnicy budowy nowej stolicy twierdzą, że takie kwoty przyczynią się tylko do zwiększenia długu państwa. Z drugiej strony ACUD planuje wejść na rynek pod koniec bieżącego roku, co ma pomóc z wydatkami.