Nie tylko bagaże. Stewardessa pokazała, co znajduje się nad głowami pasażerów. To ważne dla załogi

Samolot skrywa wiele części, które dla większości pasażerów są niedostępne, ale mają ogromne znaczenie dla pracowników. Do jednego z nich prowadzą tajemnicze schody, a samo pomieszczenie znajduje się zazwyczaj nad fotelami pierwszej klasy. Do czego służy? Chodzi o wyjątkowo długie loty.

Długie rejsy samolotem są męczące nie tylko dla pasażerów, ale i obsługi lotu. Trudno jednak spotkać na pokładzie odpoczywającą stewardessę. Oczywiście nie oznacza to, że pracownicy linii lotniczych pracują po kilkanaście godzin bez nawet chwili wytchnienia. Siły mogą zregenerować we wspomnianej ukrytej części samolotu. Teraz my również możemy rzucić na nią okiem dzięki mediom społecznościowym.

Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."

Jak przygotować się na długi lot samolotem? Na załogę samolotu czeka specjalne miejsce

Prowadzenie profili na Instagramie czy TikToku nie jest rzadką praktyką wśród pracowników obsługi linii lotniczych, którzy w ten sposób przybliżają pasażerom niektóre tajniki swojego zawodu. Do grupy tej należy jedna z polskich stewardess, którą tiktokowa społeczność znana jako @weronnie. Tym razem pokazała, gdzie załoga odpoczywa w trakcie długich rejsów. Wspomniane już schody najczęściej są ukryte za kokpitem, rzadziej pomiędzy siedzeniami pasażerów. Wstęp do tej części mają wyłącznie pracownicy dysponujący kluczem lub kodem. Pomieszczenie jest dość niewielkie, a przebywać tam można wyłącznie w pozycji siedzącej lub leżącej, ale wyposażono je we wszystkie niezbędne elementy, w tym maski tlenowe i klimatyzację. Do dyspozycji przeznaczono około 10 łóżek. Warto jednak zaznaczyć, że korzystać z nich można tylko w wyznaczonym czasie odpoczynku. To niejedyne ograniczenie, którego stewardessy muszą przestrzegać.

Czego nie może robić stewardesa na pokładzie? Strefa odpoczynku to tylko jedno z ograniczeń

Portal Simple Flying opracował zbiór podstawowych zasad i zakazów obowiązujących stewardessy podczas lotu. Na pierwszym miejscu wymieniona została zuchwałość, która przy konieczności przestrzegania procedur - zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia - może okazać się bardzo niebezpieczną cechą. Załoga samolotu nie powinna też podnosić głosu, przy czym wyjątek stanowi wydawanie poleceń podczas ewakuacji. Dostęp do kokpitu dozwolony jest tylko w określonym czasie, podobnie jak sen i odpoczynek, co zostało już wspomniane. Załodze zakazuje się również spożywanie posiłków przy pasażerach, a także używania stoperów czy słuchawek. Pracowników obowiązują też określone zasady w kontaktach z pasażerami. Nie wolno przyjmować pieniężnych napiwków ani przenosić pasażerów do wyższej klasy.

Więcej o: