"Mały Wiedeń" idealnym miejscem na city break w Polsce. Piękna architektura i widoki to tylko początek

By spędzić weekend na zwiedzaniu, wcale nie trzeba szukać wycieczek za granicą. Również w Polsce znajdują się niesamowite miejsca pełne ciekawych zabytków. Wśród nich powinno się wymienić Bielsko-Białą udekorowaną kalejdoskopem pięknych widoków.

Wcale nie trzeba daleko szukać, jeśli chcemy spędzić weekend na zwiedzaniu pięknego miasta. W Polsce można znaleźć wiele niesamowitych miejsc. Jedno z nich położone jest u podnóża Beskidu Śląskiego i Małego. Stolica kreskówek i Fiata 126p zachwyca swoimi bajkowymi widokami i niesamowitą architekturą. Chodzi oczywiście o "mały Wiedeń" znany lepiej jako Bielsko-Biała.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

"Mały Wiedeń" w Polsce. To miasto sprawdzi się idealnie na weekendowy wypad

Bielsko-Białe swoją nazwę zyskało dzięki położeniu. To bajkowe miasto leży u podnóży  Beskidu Śląskiego i Małego, stając się tym samum świetną bazą wypadową w dalsze zakątki regionu. Będzie idealnym wyborem na weekendowy city break. Miasto powstało z połączenia dwóch - Bielska i Białej. Miało to miejsce w 1951 roku. Bielsko należało niegdyś do Księstwa Cieszyńskiego i powstało w XIII wieku. Z kolei początki Białej, położonej w ziemi krakowskiej i na historycznych ziemiach Małopolski, są datowane na XVII wiek. Miasta oddzielone były od siebie rzeką Biała, która przez stulecia wyznaczała granicę tych historycznych regionów. Bielsko-Biała zapisała się w historii faktem, że to tu narodził się popularny "maluch" czyli Fiat 126p. Stąd również pochodziła masa bohaterów animowanych seriali. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi Reksia, Bolka i Lolka czy Baltazara Gąbkę. Jeśli chcemy poznać wszystkich, warto się udać na ulicę Cieszyńską 24. Tam znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, najstarsza w naszym kraju polska wytwórnia filmów animowanych. Nie brak tu również zabytków. W mieście znajdziemy całą gamę architektonicznych stylów od gotyku po secesję i modernizm. Ta różnorodność sprawiła, że miasto okrzyknięte zostało "małym Wiedniem".

Co zobaczyć w Bielsku-Białej? To miasto jest pełne architektonicznych perełek

Jeśli wybierzemy się do Bielska-Białej pociągiem, już od samego początku będziemy mogli obserwować niesamowite budowle. Budynek dworca kolejowego powstał w latach 1889 - 1890 według projektu Karola Schulza. Do najcenniejszych zabytków miasta możemy zaliczyć wzniesiony w XIV wieku Zamek Książąt Sułkowskich. Obiekt ten wielokrotnie przekształcano i rozbudowywano. Ostateczną formę zyskał w połowie XIX wieku za sprawą księcia Ludwika Sułkowskiego. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Stamtąd możemy się wybrać do katedry św. Mikołaja zbudowanej w 1447 roku. Tak jak w przypadku zamku, ta świątynia była przebudowywana. Leopold Bauer - wiedeński architekt zajął się modernizacją na początku XX wieku. Stąd jest już rzut kamieniem do Starego Rynku, gdzie podziwiać będziemy mogli kamienice, które były wznoszone od XVII do XX wieku. W centralnej części rynku stoi natomiast fontanna z rzeźbą Neptuna. Jedną z najbardziej znanych ulic jest Podcienie, gdzie znajdują się zabytkowe arkady. Nieopodal możemy zauważyć barokową kamienicę Kałuży. Z ulicy Orkana natomiast obserwować można pozostałości murów obronnych. Na liście zabytków znajduje się również neorenesansowy Ratusz. W jego okolicy zachował się dawny rynek Białej, obecnie plac Wojska Polskiego. Na liście rzeczy do zobaczenia nie powinno również zabraknąć secesyjnego Domu pod Żabami z 1905 roku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA