Wolsztyn to miasto w województwie wielkopolskim, położone 72 kilometry na południowy zachód od Poznania. Choć jego największą atrakcją jest skansen czynnych parowozów, to na tym ciekawe miejsca w Wolsztynie się nie kończą. Na uwagę zasługuje na pewno pałac wolsztyński nad Jeziorem Wolsztyńskim, który od lat jest znany jako Hotel "Pałac Wolsztyn", a po rozpoczynającej się renowacji będzie jeszcze bardziej zachwycający.
Umowa na rewitalizację wolsztyńskiego pałacu została podpisana przez burmistrza miasta 22 stycznia 2024 roku. Jak dowiadujemy się z postu opublikowanego na oficjalnym profil Urzędu Miejskiego w Wolsztynie na Facebooku, projekt realizować będzie firma Remerus Liessen z Krakowa. Gmina na ten cel przeznaczyła 20 milionów złotych, z czego 13 milionów stanowi dofinansowanie ze środków zewnętrznych pozyskanych w dwóch edycjach rządowego programu Polski Ład.
Prace mają objąć m.in. wymianę okien i drzwi, roboty rozbiórkowe, żelbetowe i murowe, osuszenie i izolację fundamentów, remont i odmalowanie elewacji, ocieplenie ścian na poddaszu czy montaż windy wewnętrznej. Ponadto wymienione zostaną instalacje wodno-kanalizacyjne, sanitarne, c.o., instalacja klimatyzacyjna, przeciwpożarowa, elektryczna czy sieci komputerowej.
Po zakończeniu kapitalnego remontu pałac będzie ponownie do dyspozycji mieszkańców i turystów pełniąc funkcje społeczne, kulturalne oraz turystyczno-wypoczynkowe, stanie się tym samym wizytówką miasta, nawiązując do lat swojej świetności
- czytamy w poście opublikowanym przez Urząd Miejski w Wolsztynie. Prace mają potrwać do połowy 2025 roku.
Zgodnie z informacjami umieszczonymi na portalu wielkopolska.travel pałac wolsztyński wybudowano w stylu neorenesansowym w 1857 roku dla Apolinarego Gajewskiego. W 1890 roku jednak nowym właścicielem został hrabia Stefan Mycielski i w 1911 roku Roger Sławski przebudował dla niego posiadłość, tym razem w stylu neoklasycznym. Pałac w 1945 roku zniszczył pożar, a odbudowano go dopiero na początku lat 60. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu pełnił funkcję hotelu.
Poza samym pałacem duże wrażenie robi także otaczający go park w stylu angielskim, który obecnie jest parkiem miejskim. Znajdziemy w nim wiele pomnikowych drzew, w tym miłorząb dwuklapowy o obwodzie 155 centymetrów czy topolę kanadyjską o obwodzie 510 centymetrów. Warto dodać, że w 1910 roku Marcin Rożek wyrzeźbił na jednym z dębów głowy Fauna i Meduzy. Ich oryginały znajdują się w muzeum poświęconym artyście, ale w parku wciąż można podziwiać kopie wykonane przez Wiesława Stępyrę.