Druzgocąca wiadomość dla turystów. Jeden z popularnych parków narodowych zamyka szlaki

Jeśli planowaliście spędzić weekend w tym popularnym parku narodowym, to mamy dla was złe wieści. Z uwagi na kiepskie warunki atmosferyczne zamknięto popularne szlaki turystyczne. Lód w niektórych miejscach stanowił zagrożenie dla przechodniów. Władze parku będą informować o sytuacji na bieżąco.

Pogoda w Polsce jest nieprzewidywalna. Niezależnie od pory roku można się spodziewać ocieplenia, ochłodzenia, deszczu lub śniegu. Choć w ostatnim czasie mróz w wielu częściach kraju odpuścił, to niektóre miejsca nadal są pokryte grubą warstwą lodu i białego puchu. Z uwagi na bezpieczeństwo przechodniów są one tymczasowo zamykane. Do tego grona dołączył właśnie Ojcowski Park Narodowy. 

Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały

Ojcowski Park Narodowy zamknięty. Turyści nie przejdą tymi szlakami

Na oficjalnym profilu Ojcowskiego Parku Narodowego na Facebooku pojawił się niedawno niepojący komunikat.

Informujemy, iż z powodu znacznego oblodzenia i opadów deszczu od dnia dzisiejszego tj. 24 stycznia 2024 r. do odwołania zamyka się szlaki turystyczne i parkingi 'Pod Zamkiem' i 'Złota Góra' w Ojcowie oraz Pieskowej Skale. Przepraszamy za utrudnienia

- czytamy w mediach społecznościowych. Oznacza to, że warunki atmosferyczne skutecznie pokrzyżowały plany turystów, którzy mieli nadzieję na weekend na świeżym powietrzu. Choć Ojcowski Park Narodowy będzie zamknięty, to warto uważać również w innych miejscach.

Ze względu na oblodzenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności również na ogólnodostępnych drogach publicznych. Odcinkowo występuje zjawisko tzw. czarnego lodu

- napisano dalej w komunikacie. Czarny lód to bowiem cienka, niemalże niewidoczna warstwa lodu, która pokrywa chodniki i jezdnie w mroźne dni.

Co zwiedzać w Ojcowskim Parku Narodowym? Turyści uwielbiają to miejsce

Ojcowski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez Polaków. Został utworzony w 1956 roku i co ciekawe, jest to najmniejszy tego typu obiekt w Polsce. Jego powierzchnia wynosi bowiem 2145,62 ha. Park znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskie i jest oddalony od Krakowa o niecałe 20 km. To idealne miejsce na jednodniowy city break dla tych, którzy mają dość wielkomiejskiego zgiełku. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można przejść się kilkoma różnymi trasami o łącznej długości 46,6 km i podziwiać nie tylko piękne widoki, ale też ciekawe zabytki. Do największych atrakcji należą m.in.  zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna oraz "Kaplica na Wodzie" pw. św. Józefa Robotnika. Patrząc na nagłe ocieplenie klimatu w wielu częściach kraju można mieć nadzieję, że parkingi i szlaki już niedługo ponownie zostaną otwarte.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.