To tutaj wyjedziemy na wakacje 2024. Powstał długo wyczekiwany ranking. Polski brak

Ze względu na to, że coraz większa część społeczeństwa martwi się negatywnyn wpływem sektora turystycznego na zrównoważony rozwój krajów, kwestia podróży dobrych dla środowiska zyskuje na znaczeniu. Tripadvisor we współpracy z Global Destination Sustainability Movement wskazali 10 najbardziej eko-przyjaznych państw na świecie. To tu warto skierować swoje wakacje.

Ze względu na coraz większe obawy wobec przyszłości planety, oczy całego świata skierowane są na kroki podejmowane przez różne sektory gospodarki względem równoważenia ich oddziaływania na środowisko. Kwestia ta obejmuje zatem także turystykę. Już jakiś czas temu słyszeliśmy o tym, że niektóre kraje zdecydowały się na wprowadzenie opłat dla podróżujących po to, by zaradzić nadmiernej turystyce i jej wpływowi na klimat. Tripadvisor - we współpracy z Global Destination Sustainability Movement - sprawdziło, odwiedzenie których państw jest najbardziej przyjazne dla ekologii.

Zobacz wideo Ponad 80% Polaków popiera "zielone" postulaty

Gdzie na weekend? Najbardziej ekologiczne kraje na świecie

Tripadvisor oraz Global Destination Sustainability Movement przewertowali 100 krajów świata z oceną co najmniej czterech gwiazdek zdobytych na przełomie od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. W celu stworzenia rankingu najbardziej zrównoważonych państw wykorzystano także opinie turystów, które dotyczyły kwestii środowiska. Szukano ich m.in. po hasłach "przyjazne dla środowiska", "ekoturystyka" czy "redukcja ilości odpadów". Dodatkowo dokładnie przyjrzano się wysiłkom na rzecz zrównoważonego rozwoju hoteli, restauracji i obiektów. Na tej podstawie wytypowano zwycięską dziesiątkę, na której czele stanęła stolica Dani.

Dania najbardziej zrównoważonym krajem na świecie. Kopenhaga to miasto zielonej energii

Według twórców rankingu to właśnie Kopenhaga zasłużyła na tytuł eko-przyjaciela dla Matki Ziemi. Ponad dwie trzecie hoteli w mieście posiada certyfikat ekologiczny, a ulice wyposażone są w automaty, które płacą za wrzucenie do nich puszki czy plastikowego kubka. Co więcej, znajdziemy tam ponad 300 km tras ścieżek rowerowych. Według statystyk ok. 35 tysięcy mieszkańców pokonuje drogę do pracy na dwóch kółkach, a znaczna część reszty wybiera linie kolejowe.

Prawda jest jednak taka, że całe państwo zasługuje na oklaski. Dania zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 roku.

Najbardziej ekologiczne kraje świata. Lista 10 zwycięzców rankingu Tripadvisor

Pełna lista najbardziej zrównoważonych krajów świata według rankingu Triadvisor  we współpracy z Global Destination Sustainability Movement wygląda następująco:

  1. Kopenhaga, Dania
  2. Sztokholm, Szwecja
  3. Bordeaux, Francja
  4. Helsinki, Finlandia
  5. Singapur
  6. Melbourne, Australia
  7. Oslo, Norwegia
  8. Bruksela, Belgia
  9. Galway, Irlandia
  10. Belfast, Wielka Brytania

Wygląda na to zatem, że Polska ma ręce pełne roboty. Być może kiedyś to nasz kraj znajdzie się na - naszym zdaniem - najszlachetniejszych aktualnie eko-rankingach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA