W Poznaniu powstaje nowy punkt widokowy. Wkrótce ujrzymy stolicę Wielkopolski z innej perspektywy

Co ciekawego można robić w Poznaniu? Stolica Wielkopolski ma wiele do zaoferowania, ale obok konkretnych atrakcji na uwagę zasługują też punkty widokowe. Mieszkańcy oraz turyści niedługo będą mogli skorzystać z nowej wieży. Zdradzamy, gdzie się znajduje i na jakim etapie są prace.

Część turystów ignoruje punkty widokowe przy planowaniu zwiedzania miasta, uznając, że zobaczenie poszczególnych atrakcji z bliska będzie znacznie ciekawszym doświadczeniem. Tymczasem ujrzenie pełnego obrazu danej miejscowości też może zapierać dech w piersiach. Dla mieszkańców z kolei mogą to być dobre miejsca spotkań ze znajomymi, które przy okazji przypomną o zapomnianych zakamarkach "własnego podwórka". Informacja o wieży widokowej na katedrze poznańskiej powinna zatem ucieszyć wiele osób.

Zobacz wideo Liczne atrakcje w Poznaniu. Miasto doceniono za granicą

Punkty widokowe: Poznań i okolice. Katedra poznańska wkrótce dołączy do tego grona?

Jak donosi "Głos Wielkopolski", projekt utworzenia punktu widokowego na wieży katedry poznańskiej jest już realizowany. Świątynia znajduje się na Ostrowie Tumskim, a nowy punkt widokowy ma się przyczynić do rewitalizacji atrakcji turystycznych tej części miasta.

Projekt polega na udostępnieniu zwiedzającym wieży północnej oraz tarasu widokowego na tejże wieży. Wiąże się to z całkowitą przebudową klatki schodowej wewnątrz wieży oraz wyposażeniem jej w dźwig umożliwiający dojazd z parteru na poziom tarasu widokowego. W związku z przebudową wieży wykonana zostanie również modernizacja istniejących organów wraz z przeniesieniem części ich infrastruktury z wieży północnej do południowej

- czytamy na stronie internetowej archidiecezji w Poznaniu. Ponadto prace obejmą instalację systemu sygnalizacji pożarowej oraz modernizację instalacji elektrycznej i oświetleniowej, a także remont podziemi katedry.

Kiedy dostępna będzie nowa wieża widokowa? Poznań musi jeszcze poczekać

Kuria dostała w lipcu 2022 roku pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację projektu "Rozbudowa i rewitalizacja atrakcji turystycznych Katedry Poznańskiej: dostosowanie północnej wieży katedry poznańskiej na potrzeby utworzenia punktu widokowego, wykonanie instalacji ppoż. oraz renowacja podziemi Katedry". Całość ma ostatecznie kosztować ponad pięć miliardów złotych, z czego prawie 4,4 milion złotych stanowi wspomniana pożyczka. Projekt jest również współfinansowany ze środków unijnych. Kiedy jednak będziemy mogli podziwiać efekty tej inwestycji? Z pytaniem tym portal epoznan.pl zwrócił się do rzecznika prasowego poznańskiej kurii, ks. Macieja Szczepaniaka.

Poinformujemy media, gdy będzie znana data oddania tarasu widokowego do użytku i szczegóły dotyczące korzystania z obiektu

- odpowiedział ks. Szczepaniak. Nie wiadomo więc jeszcze też, czy atrakcja będzie odpłatna.

Więcej o:
Copyright © Agora SA