Mało kto słyszał o tym malowniczym zamku. Jego mury skrywają wyjątkową historię i tysiące eksponatów

Jakie zamki warto zobaczyć? Choć imponujących budowli tego typu nie brakuje w naszym kraju, to warto pamiętać, że inne europejskie państwa też mają czym się pochwalić. Tym razem przedstawiamy pozycję, która wiąże się z nieco dalszą podróżą. Na miejscu będzie jednak czekać na nas baśniowy pałac.

Rumunia nie należy do krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków, ale to właśnie tam znajduje się wyjątkowy zamek Peles. Położony jest w miejscowości Sinaia, w dolinie potoku Peles i u podnóży gór Bucegi. Jego odwiedzenie to prawdziwa gratka dla miłośników architektury i nie tylko. Obecnie pełni funkcję muzeum, ale odegrał też ważną rolę w historii Rumunii. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy "Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zamek Peles, czyli letnia rezydencja rodziny królewskiej. Pod wieloma względami był przełomowy

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony muzeum, zamek Peles został zbudowany w latach 1873-1883 jako letnia rezydencja królewska na polecenie króla Rumunii, Karola I Hohenzollerna. Co ciekawe, już w 1884 roku zainstalowano tu prąd, a zamek posiadał własny generator. Do 1897 roku ukończono również budowę elektrowni. Był to tym samym pierwszy europejski zamek wyposażony w energię elektryczną dostarczaną z własnego źródła. W latach 1890-1914 natomiast zamek Peles przeszedł rozbudowę, którą nadzorował czeski architekt Karel Liman. Zakończono wówczas m.in. budowę wieży centralnej, na której zamontowano zegar z trzema tarczami, kaplicę królowej Elżbiety, salę koncertową oraz pokój kinowy, będący pierwszą salą kinową w Rumunii.

W 1927 roku tron i rządy w Rumunii objął Michał I Rumuński, który był zmuszony abdykować podczas drugiej wojny światowej w 1947 roku, a zamek Peles przeszedł na własność skarbu państwa. Do prawowitego właściciela, Michała I, wrócił dopiero w 2006 roku, przy czym zgodził się on za wynagrodzenie udostępnić obiekt do zwiedzania.

Zamek Peles: wnętrza zdobią piękne kolekcje. W tych zbiorach każdy znajdzie coś interesującego

Zamek Peles jest jednym z najważniejszych rumuńskich muzeów ze względu na różnorodność i wartość zgromadzonych w nim zbiorów. Możemy tam podziwiać m.in. kolekcję:

  • broni i zbroi liczącą ponad 4000 sztuk;
  • szkła pochodzącego z Niemiec, Czech, Włoch, Austrii i Francji, na którą składają się kryształy, szkła kolorowe oraz drobno rzeźbione w sceny myśliwskie, motywy roślinne i zwierzęce, a dodatkowo zdobione złotem;
  • srebra i metalu składającą się z około 5500 eksponatów o wysokiej wartości artystycznej i historycznej;
  • około 50 zegarów, zakupionych w większości jeszcze przez Karola I, który słynął z punktualności;
  • 800 okien zdobionych witrażami przedstawiającymi zarówno sceny religijne, jak i świeckie.

Każdy zatem powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA