Jeśli masz takie oznaczenie na bilecie, dobrze przygotuj swój bagaż. Czeka cię dodatkowa kontrola

Wybieramy się w podróż samolotem, patrzymy na bilet, a na nim znajdujemy nietypowe oznaczenie - zdarza się to o wiele częściej, niż można by się tego spodziewać. Ale to nie przypadek. Zanim wyruszysz na lotnisko, dobrze obejrzyj rezerwację. Najprawdopodobniej padniesz ofiarą dodatkowej kontroli.

Czasami, patrząc na nasz bilet samolotowy, zauważymy na nim nietypowe oznaczenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że znajduje się tam ono nie przez przypadek. Jeśli je dostrzeżesz, przybądź na lotnisko wcześniej. Wygląda na to, że spędzisz więcej czasu u kontrolerów. 

Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park

Co oznacza "SSSS" na bilecie? Już więcej cię nie zaskoczy

Kontrola bezpieczeństwa jest dla wielu powodem do stresu. Mimo że niekoniecznie musimy mieć coś do ukrycia, zawsze pozostaje niepewność, czy na pewno wszystko jest tak, jak powinno. Same już procedury wywołują niepokój u wielu podróżujących, a zwłaszcza u tych, którzy nie często wybierają się na loty. Trzeba również zaznaczyć, że długie kolejki i sam czas oczekiwania na kontrole nierzadko są powodem wielu frustracji pasażerów, w szczególności jeśli nie mają za pasem dużo czasu. W większości sama kontrola nie trwa długo, jednak niektórzy sprawdzani są o wiele dokładnie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że możemy "przewidzieć", czy to właśnie my staniemy się objętym szczegółowego sprawdzenia. A wystarczy dobrze przyjrzeć się naszemu biletowi. Chodzi dokładnie o znalezienie nietypowego oznaczenia. Będzie nim napis "SSSS". Co oznacza?

Dodatkowa kontrola na lotnisku. Ponadprogramowy napis na bilecie to tylko jeden ze znaków

 "SSSS" to skrót od Secondary Security Screening Selection (po polsku wybór do dodatkowej kontroli bezpieczeństwa). Takie oznaczenie możne znaleźć się na karcie pokładowej jakiegokolwiek lotu. W praktyce oznacza to po prostu dodatkową kontrolę bezpieczeństwa. Prawdopodobnie osoba, która znajdzie u siebie takie oznaczenie, będzie musiała przygotować się na dodatkowe przeszukanie zarówno bagażu, jak i tego, co ma przy sobie. Pracownicy lotniska będą mogli zobaczyć wszystkie nasze rzeczy osobiste w tym elektronikę i inne przedmioty. Taka kontrola może przedłużyć cały proces od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Sam wybór osób, na których biletach pojawi się "SSSS" owiany jest tajemnicą. Służby nie chcą bowiem, by ktokolwiek dowiedział się, jak uniknąć otrzymania oznaczenia. Okazuje się jednak, ze ten dodatek na bilecie to nie jedyna rzecz, która może sugerować dodatkową kontrolę. Innym sygnałem może być brak możliwości odprawy online. W takiej sytuacji otrzymamy powiadomienie, że będziemy musieli odprawić się na lotnisku i być może potrwa to nieco dłużej niż zwykle.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.