Ośrodki narciarskie zamknięte. W górach zabrakło śniegu. Właściciele stoków obawiają się o przyszłość

Stoki górskie to jedne z najchętniej wybieranych miejsc urlopowych podczas ferii zimowych. Niestety, w związku z wysokimi temperaturami w niektórych nawet wysoko położonych miejscowościach nie ma ani grama śniegu. Jeśli planujesz wyjazd, lepiej sprawdź, gdzie nie pojeździsz na nartach.

Tegoroczne ferie zimowe są w górach zupełnie pozbawione chłodnej aury i magicznego klimatu. Wszystko przez to, że od dłuższego czasu nie spadł tam śnieg. Nawet w wyższych partiach gór możemy nie uświadczyć zamarzniętych obszarów. To wyjątkowo zła wiadomość dla wielbicieli stoków narciarskich. Najbardziej ucierpiał pewien region we Włoszech, do którego lepiej się nie wybierać.

Zobacz wideo Jak Matteo Brunetti radzi sobie z hejtem? "Jestem tu po to, żeby was nauczyć jak się robi włoski makaron"

Ferie zimowe 2024: Stoki narciarskie w tym regionie zostały zamknięte. Powodem brak śniegu

Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na zimowe urlopy do Włoch. W niektórych miejscach jest znacznie taniej i spokojniej niż w Polsce i popularnym Zakopanem, a do tego nie można narzekać na przepiękne widoki. Niestety w ostatnim czasie Lacjum, popularny region w centralnej części kraju, boryka się ze zbyt wysoką temperaturą. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy chcieli wybrać się tam, by pojeździć na nartach. Na stokach zabrakło bowiem śniegu, a co za tym idzie ośrodek w Terminillo - położony aż 2216 metrów nad poziomem morza - został zamknięty do odwołania. Podobny scenariusz spotkał trasy w Campo Staggi, Monte Livata oraz Campocatino. Wszystkie bez wyjątku zostały wyłączone z użycia. Choć sezon zimowy jest w pełni, a na zewnątrz straszy mróz, to we Włoszech sprawa wygląda nieco inaczej. Stoki narciarskie są zupełnie suche i nie uświadczymy na nich śniegu. Niekiedy władze regionu próbują walczyć z tym, sztucznie ośnieżając miejsce zjazdów. Tym razem jednak i taka możliwość została wykluczona.

Śnieg w górach: Ucierpiało wiele regionów we Włoszech, tracąc ogrom turystów

Niestety brak śniegu i zamknięte stoki wiążą się z tym, że dane regiony nic nie zarobią podczas sezonu narciarskiego. To ogromny problem dla wszystkich pracowników branży turystycznej. Nierzadko trasy są specjalnie przygotowywane i osypywane sztucznym śniegiem. Tym razem jednak wysoka temperatura utrzymywała się zbyt długo. Jak podaje włoski serwis informacyjny Roma Today, średnia temperatura w Lacjum oscylowała powyżej zera. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie będzie to ostatnia bezśnieżna zima w tym regionie. Co więcej, turyści i miłośnicy narciarstwa będą mieli coraz mniej miejsc na tego typu aktywności.

To oczywiste, że jesteśmy świadkami końca śniegu na naszych szerokościach geograficznych, na wysokościach niższych niż 2000 metrów. Stoimy w obliczu jednej z najbardziej wyraźnych konsekwencji zmian klimatycznych.

- twierdzi prezes jednego z ośrodków turystycznych, Roberto Scacchi, cytowany przez Wprost. Najprawdopodobniej w najbliższych latach śnieg zniknie nawet z wysokich partii gór, a stoki narciarskie zostaną zlikwidowane lub przemianowane na coś innego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA