Niedawno straszyło, a dziś znów wita kuracjuszy. Uzdrowisko na Podkarpaciu zyskało już trzecie życie

To miejsce niegdyś było jednym z najpopularniejszych ośrodków w Polsce. W pewnym momencie czar prysł, a po nim została jedynie dziura w ziemi. Dziś wygląda to nieco inaczej. Kuracjusze znów mogą odwiedzać Latoszyn-Zdrój, czyli najnowsze uzdrowisko w naszym kraju.

Jak podaje serwis Interia, w okresie międzywojennym to miejsce cieszyło się niezwykłą popularnością i biło na głowę najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce. Niestety, w pewnym momencie zostało zrównane z ziemią i dopiero niedawno przypomniano sobie o jego potencjale. Dziś stoi tam nowoczesny ośrodek leczniczy w tradycyjnym wydaniu. To dobra informacja dla wsi Latoszyn zlokalizowanej w województwie podkarpackim, której mieszkańcy od lat marzyli o tym momencie. 

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Uzdrowisko Latoszyn nie ma sobie równych. Zniszczone dwa razy, a i tak stanęło na nogi

Na oficjalnej stronie ośrodka możemy przeczytać, że cała ta historia ma początek w XIX wieku. Właśnie wtedy w Latoszynie odkryto lecznicze źródła, które szybko stały się popularnym kąpieliskiem nie tylko dla mieszkańców, ale także gości z całej Polski. 

Około 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna (...) u podnóża Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo-kąpielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy

- czytamy na stronie. Wieś miała słynąć z niekonwencjonalnych metod leczenia wielu chorób, co sprawiało, że ośrodek cieszył się dużym zainteresowaniem. Niestety, wszystko kiedyś się kończy. Pewnego dnia zakład został zniszczony przez huragan i pożar, co najprawdopodobniej miało miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Już wtedy uzdrowisko musiało walczyć o swoje dobre imię. W 1932 roku w miejscu starego zakładu stanął zupełnie nowy - wybudowano pensjonaty, nowoczesne łazienki oraz karczmę. W okresie międzywojennym to miejsce nie mogło nawet przez chwilę narzekać na brak kuracjuszy, których przyciągały nie tylko lecznicze źródła, ale także nowoczesność ośrodka. I wtedy właśnie nadszedł drugi koniec tej niezwykłej historii. Podczas II wojny światowej uzdrowisko zostało zburzone, a źródła zasypane.

Wieś Latoszyn znów tętni życiem. Powstał nowy ośrodek leczniczy - Latoszyn-Zdrój

Do tematu ponownej odbudowy ośrodka wrócono ponad 20 lat temu. Okazało się jednak, że aby uzdrowisko znowu mogło funkcjonować, niezbędne są kolejne odwierty oraz przeprowadzenie specjalistycznych badań terenu. Ostatecznie wieś Latoszyn uznano za obszar ochrony uzdrowiskowej, a tamtejsze źródła za lecznicze. Budowa Latoszyn-Zdrój trwała łącznie cztery lata i zakończyła się 7 grudnia 2022 roku. W tym samym roku to miejsce oficjalnie uzyskało pełny status uzdrowiska i dzięki temu dziś może gościć kuracjuszy z całej polski. W ofercie znajdują się różnego rodzaju terapie, rehabilitacja, jak i możliwość skorzystania z basenu uzdrowiskowego z wodą siarczkową. Latoszyn słynie bowiem z wód zdrojowych o właściwościach leczniczych, które można wykorzystywać do inhalacji, kuracji pitnych, kąpieli oraz płukania jam ciała

Więcej o:
Copyright © Agora SA