Ten widok zapiera dech w piersiach. Ta jaskinia zachwyca wspaniałymi rzeźbami natury, ale nie tylko

Najpiękniejsze jaskinie w Polsce niewątpliwie są warte odwiedzenia, ale osoby zainteresowane tego typu formacjami powinny rozważyć też zagraniczne kierunki. Tym razem przybliżamy wyjątkową jaskinię, która zapiera dech w piersiach dzięki połączeniu piękna natury z sakralną działalnością człowieka.

Jaskinia, o której mowa, to Tham Khao Luang, położona w mieście Phetchaburi w Tajlandii. Jest ona jedną z najpopularniejszych atrakcji kraju. Znajduje się na szczycie świętego wzgórza Khao Wang o wysokości 92 metrów. Jej konstrukcja jest tak wyjątkowa, że we wnętrzu postanowiono zbudować świątynię, którą zresztą możemy podziwiać do dziś. Istotną rolę odgrywa tu gra świateł i cieni.

Zobacz wideo Co wolno robić, a czego należy unikać odpoczywając w Tajlandii, Dominikanie lub Meksyku?

Z czego znana jest Tajlandia? Jaskinia Khao Luang zachwyciła samego króla

Świątynia w jaskini Khao Wang powstała około 100 lat temu za panowania króla Chulalongkorna, który chciał wznieść świątynię na cześć króla Mongkuta. Władca był zachwycony stalaktytami i stalagmitami w jaskini, choć Khao Wang miało w sobie też coś wyjątkowego. Chodzi o otwór, przez który wpadają promienie słoneczne, tworząc tym samym niesamowitą atmosferę. Król Chulalongkorn kazał zatem zbudować schody do jaskini prowadzące od samego podnóża wzgórza, a do wnętrza świątyni zaczęto sprowadzać najróżniejsze podobizny Buddy. To właśnie one przyciągają uwagę turystów, niezależnie od ich wyznania. Pozłacane posągi są piękne same w sobie, ale odbijające się od nich i od kamieni światło czyni wizytę w jaskini niepowtarzalnym i za każdym razem nieco innym doświadczeniem. A ile dokładnie takich rzeźb znajdziemy w środku?

Tajlandia: atrakcje turystyczne warte zobaczenia. Khao Luang zagwarantuje nam niesamowite wrażenia

Jak podaje Interia, w jaskini Khao Luang jest ponad 180 podobizn Buddy przedstawiających go na różnych etapach życia. W głównej komnacie świątyni czekać na nas będzie siedzący Budda. Być może prezentuje się on najbardziej imponująco, gdyż w tej samej części znajduje się świetlik jaskini. Dużą popularnością cieszy się również leżący Budda, który ma aż 16 metrów długości. Wizerunek ten jest często spotykany w Tajlandii i nawiązuje do momentu śmierci Buddy. Czasami nazywany jest też "śpiącym Buddą". Liczne podobizny znajdziemy także w zakamarkach jaskini, więc na naszą wizytę warto poświęcić nieco więcej czasu, by odkryć jak najwięcej z nich. Należy przy tym zaznaczyć, że dzięki charakterystycznemu otworowi Khao Luang jaskinia ma dostęp powietrza, więc nie ma tu typowej dla jaskiń wilgoci. Co ciekawe, według informacji udostępnionych przez portal itinari.com we wnętrzu można jeździć na rowerze, ale wspinanie się po skałach jest surowo zabronione.

Więcej o:
Copyright © Agora SA