W Polsce znajdziemy wiele ciekawych, ale niedocenianych miejsc. Przykładem może być miasto okrzyknięte "małym Wiedniem". Pokochali je zagraniczni turyści, jednak Polacy wciąż o nim zapominają. Sprawdzamy, co łączy Polskę ze stolicą Austrii.
Określenie "mały Wiedeń" jest przypisywane miejscom, w których znajduje się wiele zabytków architektonicznych z przełomu XIX i XX wieku, utrzymanych w stylu secesyjnym. Z tego właśnie powodu również Bielsko-Biała otrzymało to miano. Miasto położone jest w południowej Polsce, zamieszkuje je około 170 tysięcy mieszkańców i znajduje się na 22. miejscu jeśli chodzi o wielkość miast w Polsce. Położone jest na północ od Beskidów i składa się z dwóch miast, które połączono w 1951 roku. Chodzi dokładnie o zachodnie Bielsko i wschodnią Białą, które leżały na przeciwległych brzegach rzeki Białej, dzielącej niegdyś Małopolskę i Śląsk. Jak donosi Wprost, historia Bielska sięga XIII wieku, natomiast Biała powstała w dopiero w XVI wieku. Pomimo ich podziału administracyjnego, już w XIX wieku funkcjonowały jako jeden obszar miejski. W przeszłości znaczenie dla jego rozwoju miała industrializacja, zwłaszcza tekstylna i motoryzacyjna. Znajdziemy tutaj naprawdę sporo budynków, które do złudzenia przypominają te znajdujące się w Wiedniu.
Oddalona o około 60 kilometrów od Katowic Bielsko-Biała ma łatwą trasę dojazdu. Możemy wybrać się tu pociągiem albo samochodem i cieszyć się kulturalnym centrum Beskidów. Idealnym punktem wyjścia, jeśli chodzi o zwiedzenie, jest Stare Miasto, gdzie czeka na nas malowniczy krajobraz kolorowych kamienic oraz fontanna Neptuna, dodająca uroku temu miejscu. Nieopodal znajduje się Muzeum Historyczne, umieszczone w zamku książąt Sułkowskich.
Spacerując ulicami miasta, nie sposób nie zauważyć pięknej architektury neostylowej i secesyjnej z XIX i XX wieku, która sprawia, że Bielsko-Biała jest często porównywana do Wiednia. Szczególnie warte uwagi są tu m.in. ratusz, Teatr Polski, dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna, hotel President, dawny hotel pod Orłem, Willa Rosta oraz kościół Opatrzności Bożej. Warto również obejrzeć liczne pomniki postaci znanych z bajek. Wśród nich znajdują się Pampalini - łowca zwierząt - Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i kucharz Bartolini Bartłomiej. To wszystko jest bezpośrednio związane ze Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie powstawały te kultowe produkcje.