Góra Gradowa to wyjątkowa atrakcja Gdańska. Czy znasz jej historię?

Góra Gradowa to najwyższe wzniesienie w Gdańsku. Wysokość Góry Gradowej wynosi 46 m n.p.m. Jest to miejsce, które skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Jaka jest historia Góry Gradowej i czym może nas zachwycić?

Góra Gradowa to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, doskonale znane jego mieszkańcom. Będąc w Gdańsku, warto przyjrzeć się jej bliżej, a także poznać ciekawe informacje związane z tym ciekawym miejscem.

Zobacz wideo Gdańsk i Ustka pod wodą? Ekspertka: To realny scenariusz

Góra Gradowa — Gdańsk na wyciągnięcie ręki

Jest takie miejsce w Trójmieście, które skrywa wiele tajemnic — Góra Gradowa. Gdańsk widziany z Góry Gradowej ukazuje całe swoje piękno i zachwyca osoby odwiedzające to miejsce. Góra Gradowa to wyjątkowy punkt widokowy na mapie miasta, ale trzeba przyznać, że nie jest to miejsce szeroko znane wśród turystów. A szkoda. Bo Góra Gradowa to miejsce, które może pochwalić się długą j ciekawą historią. Według jednej z legend opowiadających o początkach miasta Gdańsk, na Górze Gradowej miał swoją siedzibę zły władca Hagel, który terroryzował okolicznych mieszkańców, zmuszając ich do składania kosztownych danin. Hagel miał piękna pasierbicę Raję, w której (z wzajemnością) zakochał się biedny rybak Dan. Gdy Hagel dowiedział się o tym, nakazał pobić rybaka, który poprzysiągł zemstę złemu władcy. Używając podstępu, Dan doprowadził do śmierci Hagla, a następnie podpalił jego zamek. Na zgliszczach stworzył wraz z Rają nową osadę — Gdańsk

Góra Gradowa — historia na przestrzeni lat

Jaką historią może pochwalić się Góra Gradowa? Historia tego wyjątkowego punktu widokowego na mapie Gdańska sięga czasów średniowiecza, a pierwsza wzmianka o Górze Gradowej pochodzi z 1385 r. Góra Gradowa była wówczas częścią majątku krzyżackiego i nosiła nazwę Góry Gajowej. W drugiej połowie XVII w. na Górze Gradowej zostały wzniesione fortyfikacje. Tuż przed potopem szwedzkim zbudowano bastiony znane później jako Notzkenberg i Kessel. W ciągu kolejnych dziesięcioleci następowało dalsze wzmocnienie linii obrony na Górze Gradowej. W 1734 r. na Górze Gradowej rozegrała się zwycięska bitwa przeciwko carskim żołnierzom. Ciała poległych wówczas żołnierzy rosyjskich zostały pochowane we wspólnym grobie (tzw. "Rosyjski grób"). Kolejne zaciekłe walki na Górze Grabowej rozegrały się w 1807 r.  Po I wojnie światowej dokonano rozbiórki części umocnień. W czasie II wojny światowej Gradowa Góra stała się miejscem niemieckiej obrony przeciwlotniczej. Po wojnie, na Gradowej Górze swoją siedzibę miała Milicja Obywatelska. Wartą wspomnienia datą w historii Góry Gradowej jest rok 2000. To właśnie wówczas na szczycie wzgórza postawiono charakterystyczny "Krzyż Milenijny", zwany także "Pomnik Krzyż Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Gdańska", upamiętniający obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. 

Góra Gradowa — zwiedzanie fortyfikacji

Jakie atrakcje oferuje Góra Gradowa? Zwiedzanie Góry Gradowej jest nieodłącznie powiązane z Hevelianum. Hevelianum to interaktywna placówka edukacyjno-kulturalna, która znajduje się na terenie dawnego fortu. Hevelianum powstało w 2008 r. Jego założeniem jest połączenie edukacji i nauki z zabawą, która ułatwi przyswajanie wiedzy. Można tam znaleźć wiele interaktywnych wystaw i miejsc do eksperymentowania. Obszar Hevelianum obejmuje 20 ha. W Hevelianum znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i organizowane są wydarzenia tematyczne dla gości indywidualnych i zorganizowanych grup. 

Góra Gradowa — godziny otwarcia. Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie? 

Góra Gradowa: godziny otwarcia i czas zwiedzania — ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie "Hevelianum"? Z opinii gości, którzy odwiedzili interaktywne muzeum na Górze Gradowej, można wywnioskować, że na zwiedzanie "Hevelianum" należy przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Dokładne obejrzenie wszystkich atrakcji warto nawet rozłożyć na kilka wizyt. Jakie są godziny otwarcia placówki? "Hevelianum" jest czynne od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00, w weekendy natomiast zwiedzanie jest możliwe w godzinach od 10.00 do 18.00. 

Góra Gradowa — jak dojechać na miejsce? 

Góra Gradowa — jak dojechać do punktu widokowego? Dojazd do Góry Gradowej nie powinien nastręczyć trudności. Wzniesienie znajduje się w sąsiedztwie centrum miasta i jest widoczne z wielu jego punktów. Dojazd samochodem z centrum Gdańska do Góry Gradowej nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Jak czytamy na stronie internetowej, dla osób odwiedzających "Hevelianum" dostępne są trzy parkingi:

  • parking "dolny" - przy skrzyżowaniu ul. Gradowej z ul. Dąbrowskiego
  • parking "górny" - na końcu ul. Gradowej, przy centralnym placu fortu
  • parking przy ul. 3 Maja 9

Warto rozważyć także opcję dostania się na miejsce z centrum miasta pieszo — spacer powinien zająć nie więcej niż 30 minut. Góra Gradowa jest zlokalizowana nieopodal dworca kolejowego PKP Gdańsk Główny i dworca głównego PKS. Podróżując w ten sposób, można zatem zacząć zwiedzanie miasta właśnie od słynnego wzniesienia. Góra Gradowa to miejsce, w którym można spędzić aktywnie czas i poznać kawał historii. Jest polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. 

Zobacz też: Jeden z najstarszych meczetów w Polsce otwarty dla turystów. Świątynia skrywa piękne wnętrza i strefę kobiet

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.