Nadleśnictwo apeluje do Polaków. Pajęczaki obudziły się z zimowego snu. To już kolejne ostrzeżenie

Mogłoby się wydawać, że nadchodząca wiosna wiąże się jedynie z nadlatującymi do Polski bocianami. Nic bardziej mylnego. Już teraz w lasach zaczynają pojawiać się niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt insekty. Leśnicy apelują o ostrożność.

Pod sam koniec lutego Nadleśnictwo Celestynów poinformowało na mediach społecznościowych o corocznym problemie kleszczy. Problematyczne pajęczaki zazwyczaj pojawiały się nieco później, lecz w tym roku przypomniały o sobie już zimą. Co zrobić, jeśli dojdzie do kontaktu z takim zwierzęciem oraz jak się przed nim zabezpieczyć? 

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Kiedy pojawiają się kleszcze? W tym roku pajęczaki szybko dały o sobie znać

Niegdyś kleszcze pojawiały się wraz z pierwszymi dniami wiosny. W ostatnich latach ilość tych pajęczaków oraz zasięg ich występowania drastycznie się zwiększają. W tym roku również jesteśmy tego świadkami. Pod koniec lutego leśnicy z Celestynowa zaczęli ostrzegać przed pojawieniem się niebezpiecznych zwierząt w lasach i nie tylko. Powodem takiego zjawiska jest między innymi ocieplenie klimatu. Łagodniejsze niż dawniej zimy i tym samym szybciej zaczynająca się wiosna pozwalają pajęczakom uaktywnić się już na przełomie lutego i marca. 

Mimo że mamy jeszcze zimę, pogoda sprzyja aktywności kleszczy. Pamiętajcie, by po leśnym spacerze sprawdzić, czy na ubraniu i ciele nie ma nieproszonych gości.

- ostrzega Nadleśnictwo Celestynów na Facebooku. W sekcji komentarzy pojawiły się wpisy internautów, którzy potwierdzili doniesienia leśników. Twierdzą, że "jest ich naprawdę sporo". 

Co ciekawe, panuje przekonanie, że kleszcze zamieszkują jedynie lasy. Nic bardziej mylnego. Spotkamy je również na łąkach, w parkach miejskich czy nawet w przydomowych ogródkach. Właśnie dlatego ważne jest, by niemalże przez cały rok zachować ostrożność. Po każdym spacerze i pracach w ogrodzie powinniśmy sprawdzić, czy na ciele lub w ubraniach nie pojawił się niebezpieczny pajęczak. Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem?

Co odstrasza kleszcze? Zrezygnuj z tych ubrań i zastosuj specjalny oprysk

W celu uniknięcia ugryzienia należy na pewno zrezygnować z ubierania ciemnych bluz i spodni. Czarne kolory są bardziej "kuszące" dla kleszczy i ciężej jest je na nich dostrzec. Nie zapomnij jednak, by wybrać taki ubiór, który przykryje całe ciało.

Przed wyjściem do parku lub lasu warto także popryskać się specjalnym środkiem odstraszającym, który możesz kupić na przykład w aptece lub skorzystać z naturalnych sposobów. Pajęczaki tego typu unikają jak ognia olejku lawendowego, tymiankowego i tego z mięty polnej.

Kleszcze atakują również nasze zwierzęta, dobrze więc sprawdzić ich ciała. Jeśli zauważysz obecność pajęczaka, czym prędzej udaj się do weterynarza, który będzie wiedział, jak pomóc pupilowi. Psy lub koty można ochraniać, kupując im specjalne obroże odstraszające, lecz nie gwarantują one stuprocentowej pewności - mimo wszystko sprawdzajmy, czy niechciany gość nie ukrył się przypadkiem np. za uchem lub na brzuszku milusińskiego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA