Przez lata popadał w ruinę. Teraz jest jedną z największych atrakcji. Wrocław odzyskał dawną "perłę"

Historyczny Młyn Maria przez lata popadał w ruinę. Po wielu latach snucia planów i równie wielu kryzysach, udało się go jednak uratować. Teraz miejsce to zachwyca nowym pięknem. Jest jednym z najbardziej lubianych punktów wśród turystów. Jak wygląda aktualnie? Łatwo go przeoczyć.

Wrocław to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce. Właśnie tam młodzi obywatele naszego kraju chętnie wybywają na studia, a zapaleni podróżnicy wybierają tę metropolię jako cel na krótkie wyjazdy. Nie ma się co dziwić, miejscowość oferuje sporo atrakcji i ma w sobie coś interesującego. Jednym z punktów, który według wielu odwiedzających warto zobaczyć, jest Młyn Maria na ulicy Staromłyńskiej 2A. Obiekt ma ciekawą historię, którą bez wątpienia warto poznać. 

Zobacz wideo Olga Tokarczuk doktorką honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. "Wobec przemocy, śmierci, cierpnie wyobraźnia. Jako pisarka kapituluję" [WYKŁAD]

Wrocław na weekend.  Historyczny Młyn Maria. Jego początki sięgają XIII wieku

Wrocławski Młyn Maria to zabytkowy kompleks budynków pochodzący z XIII wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w kronikach z 1242 roku. Co ciekawe, obiekt w ciągu całej swojej historii przyjmował różne nazwy - nie zawsze mówiono o nim "Młyn Maria". Dawniej miejsce to było Arnoldem, później Klarą, a jeszcze w kolejnych latach nawet Maciejem.

Dziś obiekt - jak można się domyślać - nie spełnia dawnych funkcji. W okresie PRL-u ostatecznie podjęto decyzję, że stanie się blokiem mieszkalnym. W 1997 roku pojawiły się jednak obawy, że Młyn Maria będzie musiał zostać zburzony, a wszystko przez Powódź Tysiąclecia. Na szczęście zdecydowano się tylko na usunięcie jednego kawałka ściany, dzięki czemu woda popłynęła w kierunku zalanej już Wyspy Słodowej. Tak obiekt funkcjonował do 2015 roku. 

Młyna Maria we Wrocławiu. Modernizacja obiektu unowocześniła budynek

Jak wspominaliśmy, przez wiele lat Młyn Maria pełnił funkcję mieszkaniową, lecz ostatni lokatorzy opuścili budynek w 2015 roku. Przez trzy lata zastanawiano się, co zrobić z obiektem. W 2018 roku jedna ze spółek związanych z nieruchomościami postanowiła zająć się Młynem Maria i podjęła się renowacji budynku. Był to dla mieszkańców Wrocławia i nie tylko przełomowy moment. Remonty wymagały sporo pracy, lecz koniec końców udało się uzyskać zamierzony efekt. Na miejscu powstały zarówno lokale mieszkalne, jak i te usługowe, z których dziś chętnie korzysta wielu. 

Od samego początku tego projektu firma deweloperska RealCo przykładała dużą wagę do docelowego wyglądu Młyna Maria. Zabytkowe budynki zostały przystosowane do nowych funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami [...]. W niezmienionej formie zostały zachowane kluczowe elementy architektury takie jak bryła, historyczny układ otworów okiennych, a także sposób wykończenia elewacji

- czytamy na stronie muratorplus.pl. Co ciekawe, podczas modernizacji zajęto się również nabrzeżem i kanałami. Dzięki temu dziś wrocławianie i turyści mają już bezpośredni dostęp do odremontowanych bulwarów, które są częstym miejscem spotkań. 

Więcej o: