To jedyny taki budynek w Europie. "Perełka" dawnej architektury znajduje się w polskim miasteczku

Mało kto wie, że w Wielkopolsce znajduje się drewniany ratusz, będący jedynym takim budynkiem w całej Europie. Architektoniczna perełka w Sulmierzycach to nie tylko skarb historii, ale i duma mieszkańców. Mieści się w nim regionalne muzeum oraz odbywają śluby cywilne. To jednak nie wszystko.

W wielkopolskich Sulmierzycach pod Kaliszem znajduje się nietypowy ratusz. Co czyni go wyjątkowym? To jedyny w całej Europie wolnostojący w pełni drewniany i w zupełności zachowany budynek tego typu. Co więcej, uznaje się go za "zabytek zerowy". Tę perełkę architektury z pewnością warto zobaczyć z wielu różnych względów.

Zobacz wideo "Trzech nas było w ruinach Ratusza. O 22.00 dwóch nie żyło, a ja nie miałem już amunicji"

Drewniany ratusz w Sulmierzycach to jedyny taki budynek w Europie. Jego historia zaskakuje

Sulmierzyce to niewielkie miasto, między Krotoszynem a Ostrowem Wielkopolskim, nieopodal Kalisza. Pierwsza wzmianka o drewnianym ratuszu pojawiła się już w 1647 roku, ale obecny budynek został wybudowany nieco później - w 1743 roku. Zabytek wpisano do "klasy zerowej", co oznacza, że ma on najwyższą wartość artystyczną, historyczną lub naukową w skali światowej. Nie ma się co dziwić, w końcu jest jedynym takim w całej Europie. Choć ma niewielkie rozmiary, to potrafi zrobić spore wrażenie. Drewniane ściany zostały pokryte białym tynkiem i farbą, co nadaje mu wyjątkowej urody. Ratusz posiada także czterospadowy dach zwieńczony ozdobnym gontem i wieżyczką. Przed II wojną światową w budynku znajdowała się siedziba burmistrza Sulmierzyc i sala Rady Miejskiej. W czasach powojennych natomiast utworzono w ratuszu Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej. Nie brakuje w nim interesujących eksponatów archeologicznych, historycznych oraz etnograficznych. Sama miejscowość jest niewielka i liczy zaledwie około trzech tysięcy mieszkańców. Są oni jednak wyjątkowo dumni z mało znanego zabytku

 

Ratusz to prawdziwa duma mieszkańców. Odbywają się w nim śluby cywilne

Ratusz w Sulmierzycach stoi pośrodku kamiennego rynku, otoczonego parkiem. Sama okolica jest spokojna, zadbana i ozdobiona kwiatami w donicach, a nieopodal znajduje się również pomalowany na biało niewielki kościół. Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych jest to doskonałe miejsce na ślub. Ratusz bowiem poza byciem siedzibą Muzeum Regionalnego Ziemi Sulmierzyckiej jest też ważnym miejscem spotkań w codziennym życiu lokalnej społeczności. Po gruntownych remontach i wielu inwestycjach można teraz odprawiać w nim ceremonie ślubu cywilnego. Dla wielu młodych ludzi jest to znacznie ciekawsza alternatywa niż składanie przysięgi w urzędzie. Mało kto może pochwalić się sakramentalnym "tak" w jedynym zachowanym, drewnianym ratuszu w Europie. Ponadto jest to przepiękne miejsce na ślubną sesję zdjęciową, ze względu na walory estetyczne i ciekawą architekturę, ale również wnętrze udekorowane zabytkami i elementami lokalnego folkloru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA