Kościoły i bazyliki bardzo często odwiedzane są przez turystów ze względu na piękną architekturę i znaczenie historyczne. W całej Europie jest ogrom zachwycających katedr, wypełnionych bogato zdobionymi dziełami. Zobacz, które mniej znane obiekty trzeba zobaczyć, chociażby raz w życiu. Jeden z nich mieści się w Polsce.
Zwiedzając północną Anglię, znajdziemy wiele pięknych, a do tego wyjątkowo starych kościołów, które zachowały się przez lata w niemal niezmienionej formie. Jednym z nich z pewnością jest katedra w Durham, zachwycająca bogato zdobionymi wieżyczkami. Obiekt został zbudowany we wczesnym średniowieczu, między XI a XII wiekiem i jest tym samym jednym z najstarszych zachowanych przykładów ostrołukowego sklepienia krzyżowo-żebrowego. Poza zapierającymi dech w piersiach widokami znajdziemy w nim również elementy angielskiego folkloru. Katedra w Durham ma bowiem pieczę nad relikwiami świętego Cuthberta, patrona Northumbrii, którego ciało według podań zachowało się przez wiele lat w niemal niezmienionej formie. Kościół nie bez powodu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako największy przykład architektury normańskiej.
Duomo di Milano jest z kolei pięknym przykładem nieco nowszej architektury, bo gotyckiej. Marmurowa katedra w Mediolanie zachwyca turystów, choć wielu z nich zapomina o niej podczas zwiedzania Italii. Nie zmienia to faktu, że jest co oglądać. To drugi co do wielkości kościół we Włoszech oraz piąty na świecie. Wybudowany pod koniec średniowiecza, w 1387 roku był upiększany aż do 1965 roku. Dzięki temu łączy w sobie wpływy wielu różnych epok. Również jego historia jest niezwykle ciekawa. W 1805 roku to właśnie w nim Napoleon Bonaparte został koronowany na króla Włoch po podbiciu kraju. Pamiątką tego wydarzenia jest pomnik cesarza na jednej z iglic. Na szczególną uwagę zasługują także kolorowe witraże, które uważane są za jedne z najpiękniejszych w historii.
Bazylika kontrkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku to jeden z najpiękniejszych budynków w naszym kraju, który przyciąga wielu turystów z całego świata. Mimo wszystko nie jest jednak tak popularny jak kościoły w Krakowie. To spore niedopatrzenie, zwłaszcza że jest to największa w Europie świątynia zbudowana z cegły, wznoszona przez 160 lat. Wzrok po wejściu do obiektu przyciąga ozdobny, złocony ołtarz powstały w okresie późnego gotyku, który w majestatyczny sposób ukazuje liczne sceny biblijne, w tym koronację Najświętszej Marii Panny. Szczegółowe rzeźby pozwalają nam poczuć niezwykły klimat i zanurzyć się w dawnych opowieściach. Warto również pokusić się o wejście na ponad 80-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą kościoła i punktem widokowym. Panorama Gdańska z pewnością zostanie w naszej pamięci na długo.