Wiosną wielu Polaków wybiera się na urlop do ciepłych krajów. Jednym z najczęstszych wyborów jest Egipt. Niestety, pobyt na słonecznej plaży nie zawsze jest idealnym odpoczynkiem. W niektórych miejscach musimy bowiem zachować wzmożoną czujność. Niedawno w Hurghadzie pojawił się śmiertelnie trujący ślimak. Co gorsza, jego muszla jest tak piękna, że turyści bezwiednie po nią sięgają.
Na plażach w Egipcie pojawiły się piękne, choć śmiertelnie niebezpieczne okazy ślimaków. Turyści muszą mieć się na baczności, gdyż mięczaki możemy spotkać praktycznie wszędzie. O stożkach tekstylnych, nazywanych również złotogłowami, poinformowali jako pierwsi rosyjscy zwiedzający, którzy zatrzymali się w Hurghadzie. Urlopowicze mieli sporo szczęścia, gdyż natknęli się na niezwykłe okazy ozdobnej muszli. Podłużne stożki w brązowo kremowe wzorki potrafią zachwycić każdego. Pewna Rosjanka podniosła znalezisko i chciała je sfotografować. Całe szczęście, że muszla najprawdopodobniej była pusta.
Chlapałam ją wodą, trzymałam w dłoni, głaskałam, a nawet poprosiłam męża, żeby ją potrzymał do sesji zdjęciowej. Po wszystkim wrzuciłam muszlę do wody i dopiero wtedy zaczęłam sprawdzać w wyszukiwarce internetowej informacje na temat tego skorupiaka... Przeżyłam szok.
- powiedziała nieuważna turystka, zacytowana przez portal mk.ru. Niestety takich przypadków każdego roku jest naprawdę sporo. Ślimaki, zamieszkujące piękne skorupki, są jednak nie bez powodu nazywane najbardziej jadowitymi na świecie. Ich działanie wytłumaczył ekspert Dan Alexander, prowadzący na Instagramie konto z ciekawostkami.
Stożek tekstylny jest jednym z najbardziej jadowitych mięczaków świata. Okazuje się, że niepozorny ślimak może sparaliżować nawet dorosłego człowieka. Wytwarza bowiem najsilniejszą neurotoksynę znaną w przyrodzie, która jest śmiertelna dla wszystkich innych gatunków. Stożek posiada niewielką trąbkę, którą wystrzeliwuje wiele małych strzałek wypełnionych trucizną. Jeden ślimak jest w stanie zabić nawet kilkaset ludzi. W najłagodniejszym przypadku jad spowoduje częściowy paraliż i silny ból, najczęściej jednak doprowadza to całkowitego szoku, zatrzymania funkcji oddychania, a na końcu śmierci. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej wezwać personel medyczny. Niestety na truciznę nie ma lekarstwa, ale można spróbować zapanować nad objawami. Stożka spotkamy nie tylko w egipskiej Hurghadzie. Występuje on we wszystkich ciepłych morzach - na piaszczystych i kamienistych plażach, w głębinach oraz w płytkiej wodzie przy samym brzegu. Dorasta nawet do 20 centymetrów długości i charakteryzuje się ozdobnymi rombami wzdłuż całej muszli. Pamiętajmy, że jeśli nie znamy pochodzenia znalezionych na plaży okazów, nie powinniśmy ich dotykać, a tym bardziej zabierać.