Do tych kalwarii warto wybrać się w Wielki Tydzień. Odbywają się tu najpiękniejsze procesje i misteria

Kalwaria Zebrzydowska to najpopularniejszy taki obiekt w naszym kraju, znajdujący się na liście UNESCO. Podobnych wzgórze jest jednak więcej, a w okresie Wielkiego Tygodnia odbywają się na nich procesje i misteria. To inscenizacje z ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa. Sprawdź, gdzie zobaczyć najpiękniejsze celebracje.

Wielki Tydzień to dla chrześcijan uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Jezusa Chrystusa przed jego śmiercią i Zmartwychwstaniem. Z tej okazji w kościołach odbywają się uroczyste msze, a świątynie ozdabiane są na wzór grobu Zbawiciela. Istnieją również takie miejsca jak kalwarie, które od Wielkiego Piątku zmieniają się w dawne Jerozolimy, a lokalni aktorzy odtwarzają losy męki i ukrzyżowania Syna Bożego. Zobacz, gdzie możesz uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.

Zobacz wideo Danuta Martyniuk o Wielkanocy i poznaniu Zenka. Kiedy zobaczyła w nim przyszłego męża?

Czym jest kalwaria? W Polsce znajdziemy ich naprawdę sporo. Najpopularniejsza na liście UNESCO

Kalwaria to nic innego, jak zespół budowli sakralnych, składający się z kościoła oraz kaplic będących jednocześnie miejscami upamiętniającymi mękę Jezusa Chrystusa. Kapliczek, otaczających świątynie zgodnie z tradycją najczęściej jest czternaście, a wierni podczas procesji Drogi Krzyżowej zatrzymują się przy każdej z nich na modlitwę i czytanie odpowiadającego im fragmentu z Pisma Świętego. Takich kompleksów w całej Europie wzniesiono naprawdę dużo. Najczęściej wybierano okolice wysokich wzgórz, które miałyby przypominać Golgotę - miejsce ukrzyżowania Syna Bożego.

W Polsce również mamy ich naprawdę sporo, a poza atrakcyjną architekturą oraz historią, w okresie Wielkiego Tygodnia przyciągają również wieloma ciekawymi wydarzeniami. Odbywają się w nich bowiem nie tylko Msze Święte, ale również procesje i misteria Męki Pańskiej. To atrakcja nie tylko dla wiernych, ale i wszystkich turystów, zainteresowanych tematami religii czy historii. Podczas Wielkiego Piątku odtwarza się sceny z Biblii podczas sądu u Piłata, modlitwy w Ogrójcu czy samego przyprowadzenia Jezusa na górę, gdzie zostaje ukrzyżowany. Jedno jest pewne, takie przedstawienie z pewnością zapada w pamięci. Zobaczmy więc, gdzie najlepiej udać się w ten czas.

 

Najpiękniejsze kalwarie w Polsce, które możesz zwiedzić w Wielki Tydzień. Misteria Męki Pańskiej

Najpopularniejszym, a zarazem największym i najstarszym w Polsce takim kompleksem jest Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zostało ono wpisane na listę UNESCO nie bez powodu. Piękna architektura, przyciągająca turystów i pielgrzymów na Górę Żar na Pogórzu Makowskim to dzieło wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego. To właśnie ten szlachcic rozkazał wznieść barokową bazylikę i klasztor dla bernardynów już na początku XVII wieku. Do dziś całość prezentuje się naprawdę monumentalnie, a wokół świątyni możemy przemierzyć około pięciu kilometrów ścieżek, urozmaiconych aż 42 kaplicami pasyjnymi.

W każdy Wielki Pątek odbywają się tu misteria, ukazujące proces i męki Jezusa Chrystusa. W przedstawieniu bierze udział duża ilość wcześniej przygotowanych osób w starannie zaprojektowanych kostiumach. 29 marca o godzinie 8:30 rozpocznie się tu ostatnia procesja, czyli Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania.

Inną wartą uwagi kalwarią jest Kalwaria Pakoska, nazywana także Kujawską Jerozolimą. Zbudowana w 1628 roku słynie z tego, że zakon franciszkanów zdobył dla niej relikwie Krzyża Świętego. Dróżki wokół klasztoru o długości około czterech kilometrów, wiodą do 26 kaplic. Misterium Męski Pańskiej w Pakości zaplanowano na Wielki Czwartek od godziny 20:00 i Wielki Piątek od 3:00. 

Warta uwagi jest także Kalwaria w Licheniu Starym, wybudowana przy sztucznie usypanym wzgórzu. Umieszczono skały z trzech ważnych dla chrześcijan gór Ziemi Świętej: Góry Oliwnej, Golgoty i Góry Tabor. Przed bazyliką licheńską odbędzie się Misterium Męki Pańskiej, zaplanowane na sobotę, tuż przed Niedzielą Palmową, 23 marca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA