Miasteczko dla seniorów. Jedyne takie miejsce w Polsce powstanie już wkrótce w Małopolsce

Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski stale wzrasta, więc zapewnienie opieki i sprzyjanie zdrowemu starzeniu się jest bardzo istotne. Właśnie dlatego w głowie jednego z inwestorów w Małopolsce pojawił się nietypowy i świetny pomysł na stworzenie miasteczka dla seniorów.

Proces starzenia się społeczeństwa jest czymś całkowicie naturalnym, lecz w ostatnich latach kwestia ta stała się bardziej dynamiczna. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania, które związane będą z opieką nad osobami starszymi. Obecne już w różnych zakątkach kraju mamy domy spokojnej starości, lecz najwyraźniej nie wystarczają i nadchodzi nowe - coś, czego jeszcze nie było. W tym roku planowane jest rozpoczęcie prac nad budową miasteczka dedykowanego stricte seniorom. Czy będzie to inicjatywa na skalę światową? Najprawdopodobniej tak. 

Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu

Inicjatywa dla seniorów w Polsce. To pierwsze tego typu miasteczko w kraju

Opieka nad osobami starszymi w Polsce pozostawia wiele do życzenia, lecz na szczęście zbliża się nowy etap w tym sektorze gospodarki. Coraz więcej osób zauważa, że w starzejącym się społeczeństwie kraju potrzebne są innowacyjne rozwiązania - nieco inne niż te dotychczasowe. Jak zapewnić seniorom godny odpoczynek i komfortowe życie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie ma Edmund Leś, który w 2022 roku odkupił od Uniwersytetu Jagiellońskiego opuszczony szpital okulistyczny. Teraz w jego miejscu chce stworzyć miasteczko dla seniorów. Zgodnie ze wstępnymi informacjami na przełomie 2025 i 2026 roku pierwsi seniorzy będą mogli zamieszkać w nowoczesnym obiekcie w Witkowicach, oddalonych godzinę od Krakowa. 

Prace chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku, w sierpniu lub wrześniu. Pierwsi seniorzy będą mogli wprowadzić się do ośrodka w 2025 r. lub na początku 2026

- mówił Edmund Leś w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Co według wstępnych założeń ma dokładnie powstać na miejscu? Z jakich udogodnień będą mogli korzystać seniorzy?

Miasteczko dla seniorów w Witkowicach. Strefa SPA, wieża widokowa i alpaki to tylko początek

Właściciel obiektu oraz poboczni pełnomocnicy inwestycji mają wielkie plany, które sami nazywają ambitnymi, lecz jak najbardziej możliwymi do zrealizowania. Na miejscu mają powstać specjalistyczne przychodnie lekarskie, centrum rehabilitacji, strefa SPA, baseny oraz oczywiście domy dla osób starszych. Dodatkowo inwestorzy na tym samym terenie planują wybudować hotel, gdzie będą mogły zatrzymać się osoby odwiedzające najbliższych. W miasteczku powstaną także kawiarnie, alejki do spacerowania czy nawet wieża widokowa. Na ten moment projektowane są również między innymi korty tenisowe oraz ośrodki alpakoterapii.

Miasteczko Witkowice pisze nowy rozdział w polskim systemie opieki społecznej. Plan jest bardzo ambitny, ale realny

-  mówił Łukasz Kinaszewski ze studia projektowego zajmującego się planem kompleksu, Gazeta Wyborcza. Czy wszystkie przewidywane udogodnienia faktycznie pojawią się na miejscu? Tego jeszcze nie wiemy, lecz miejmy taką nadzieję, ponieważ w takim przypadku będzie to jedno z najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych miejsc dla seniorów w Polsce. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA