Brytyjczycy zachwyceni tym miejscem w Polsce. Nazywają je "Małym Kanałem Sueskim"

Powstanie kanału przez Mierzeję Wiślaną był strategiczną inwestycją dla Polski. Budził on skrajne emocje, ponieważ był dość kosztownym przedsięwzięciem ze strony naszego kraju. Dziś okazuje się, że mimo wszystko wartym zachodu. Brytyjskie media zachwycają się tym projektem i porównują go do Kanału Sueskiego.

Kanał Wiślany nie jest wyłącznie strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Polaków. To także symbol naszej suwerenności i niepodległości. Poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej zyskaliśmy niezależność od wód, które kontrolowała Rosja. Dzięki tym działaniom Polska umacnia swoją pozycję kluczowego gracza handlu regionalnego.

Zobacz wideo Thun o przekopie Mierzei: Z takimi projektami nigdy nie trzeba się godzić

Przekop Mierzei Wiślanej - Brytyjczycy są zachwyceni. Doceniono polskich inżynierów

Znajdująca się pomiędzy Polską a Litwą eksklawa kaliningradzka od dłuższego czasu była punktem spornym w dziedzinie handlu oraz podróży. Polskie statki, które zmierzały ku Morzu Bałtyckiemu, były zobowiązane do poruszania się po wodach kontrolowanych przez państwo rosyjskie. W 2019 roku polskie władze, mając dość tych przepychanek, zdecydowały się na podjęcie działań w tym temacie. 17 września 2022 roku nastąpiło otwarcie Kanału Wiślanego.

Państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię i swoje znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945 roku, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskiej

- powiedział prezydent Polski, Andrzej Duda.

Mierzący ponad 1 kilometr długości kanał stał się obiektem zachwytów wśród brytyjskich dziennikarzy. Piszą o nim, porównując go do Kanału Sueskiego:

Ten projekt o wartości 395 milionów funtów, przypominający kultowy Kanał Sueski, ale na mniejszą skalę

Nie zabrakło również słów uznania dla naszych polskich inżynierów:

Budowa Kanału Wiślanego wymagała starannego planowania i wykonania, obejmującego wiele prac inżynieryjnych. Od wykopania dna kanału po budowę wzmocnionych falochronów i instalację wyrafinowanego systemu śluz – projekt pokazał możliwości polskiej inżynierii

Kanał przez Mierzeję Wiślaną – istotna inwestycja Polski. Brytyjczycy pochwalają ten ruch

Mimo obaw, którymi dzieliła się Rosja, dotyczących materii środowiskowej i ekologicznej, polskie władze nie odsunęły się od planu zbudowania kanału. Co więcej, ekolodzy potwierdzili, że w żaden sposób kanał nie wpływa negatywnie na środowisko.

Ukończenie Kanału Wiślanego stanowi dla Polski ważny kamień milowy, podkreślający jej zaangażowanie w poprawę połączeń i wzmocnienie jej pozycji na światowej arenie morskiej. Gdy statki przepływają przez to nowe przejście, polskie przesłanie niepodległościowe rozbrzmiewa głośno i wyraźnie – jest to świadectwo trwałego dziedzictwa ambitnych projektów infrastrukturalnych w kształtowaniu geopolityki

Brytyjczycy ze zdumieniem pochwalają wykopanie kanału, przytaczając wydarzenia z 2021 roku, w których brał udział Ever Give w Kanale Sueskim. Blokada trwająca tymczasowo, pokazała jak ważna jest swoboda w przemierzaniu wód. Na podstawie tej niezależności buduje się globalny łańcuch dostaw.

 
Więcej o: