La Sagrada Familia. Słynna bazylika powstaje od ponad 140 lat. Znamy datę zakończenia prac

Nadchodzi historyczny moment dla mieszkańców Barcelony. Słynna bazylika Sagrada Familia, która powstaje od ponad 140 lat, ma już datę ukończenia budowy. Prezes organizacji odpowiedzialnej za prace podzielił się szczegółami. Niektóre wywołują kontrowersje.

W różnych zakątkach świata możemy podziwiać przepiękne budowle, które za każdym razem wzbudzają podziw. Jedną z takich jest między innymi Katedra Notre-Dame w Paryżu, która przez pożar jest tymczasowo zamknięta, lecz jeszcze w tym roku ma zostać udostępniona do zwiedzania dla turystów. Drugim ważnym obiektem, który dla fanatyków historii i architektury stał się w ostatnich latach nie lada gratką, jest oczywiście Sagrada Familia. Bazylika znajdująca się w Barcelonie zachwyca odwiedzających. Ma interesującą historię, a jednym z ciekawszych aspektów jest fakt, że buduje się od 1882 roku i prace nad jej wykończeniem nadal trwają. Na szczęście już niebawem wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik. 

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Hiszpania: La Sagrada Familia nadal w budowie. Kiedy zakończenie prac?

La Sagrada Familia w Hiszpanii to secesyjny kościół znajdujący się w dzielnicy Eixample w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej. Budowla uważana jest za najważniejsze osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudiego, który prace nad obiektem rozpoczął w 1882 roku. Tworzenie dzieła architektury secesyjnej trwa więc już ponad 140 lat. Dlaczego tak długo? W zasadzie od samego początku na drodze pojawiało się sporo przeszkód, a największą była śmierć Gaudiego w 1926 roku oraz Hiszpańska Wojna Domowa w 1936 roku.

Na szczęście aktualnie wszystko wskazuje na to, że prace mają zakończyć się już niebawem. Jak podaje portal tvn24.pl, prezes organizacji odpowiedzialnej za prace budowlane, Esteve Camps przekazał, że jego firma ma pieniądze i materiały, by zakończyć budowę w 2026 roku. Czy finalnie faktycznie się to wydarzy? Jeśli tak, data ta zbiegnie się z setną rocznicą śmierci Antoniego Gaudiego. Zakończenie budowy nie jest jednak jednoznaczne z całkowitym końcem prac.

Katedra w Barcelonie: Wykończenie wzbudza kontrowersje. Całość potrwa najprawdopodobniej jeszcze kilka lat

Zewnętrzna część budynków ma zostać dokończona w 2026 roku, lecz - jak się okazuje - wewnątrz świątyni jest wiele rzeczy, które wymagają dopracowania. Według wstępnych założeń prace w środku mają potrwać jeszcze nawet 8 lat. Co ważne, otoczenie budynku także nie osiągnie swojej finalnej formy w 2026 roku. Tutaj problemem są 60-metrowe schody, które wzbudzają kontrowersje. Według projektów z dawnych lat miały one prowadzić do wejścia świątyni, lecz - jak można się domyślać - przez taki czas w miejscu ich tworzenia powstało wiele innych budynków mieszkalnych i nie tylko. Wybudowanie więc tak ogromnej klatki schodowej, wymagałoby przesiedlenia około 1000 rodzin i firm. 

Realizujemy plan Gaudiego co do joty. Jesteśmy jego spadkobiercami i nie możemy wyrzec się projektu. Plan przedstawiony władzom lokalnym w 1915 roku i podpisany przez Gaudiego uwzględnia klatkę schodową. Nie wiem jednak kiedy podejmiemy decyzję i jaka będzie

- mówił Esteve Camps, cytuje portal conexionhispanoamerica.com. Na ten moment nie wiadomo więc co ze schodami, lecz z pewnością projektanci i władze poinformują media, gdy już podejmą oficjalną decyzję.

Więcej o:
Copyright © Agora SA