Niesamowita pustynia w samym środku lasu. To atrakcja Dolnego Śląska, która wciąż zostaje nieodkryta

Dolny Śląsk wielokrotnie zaskakiwał turystów i wygląda na to, że wciąż może to robić. Poza dobrze znanymi atrakcjami ma do zaoferowania coś jeszcze. Jest to jedyna w swoim rodzaju Pustynia Kozłowska, która zachwyca swoim dzikim, lecz wyjątkowo pięknym obliczem. Szukać jej trzeba w lesie, który regularnie ją pochłania.

Pustynia Kozłowska znajduje się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, który zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim. Choć wielu nie jest po drodze do Borów Dolnośląskich, każdy, kto w końcu tam dotarł, nie żałował swojej decyzji. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że warto zaplanować tę wycieczkę, jak najszybciej, ponieważ tamtejszy las pokazuje swoją siłę i systematycznie zarasta pustynię

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Pustynia Kozłowska na Dolnym Śląsku. Niegdyś wpadła w sidła wojska 

Jak to możliwe, że w środku lasu powstała pustynia? Aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy, trzeba odwiedzić właśnie Pustynię Kozłowską, której historia sięga aż ostatniej epoki lodowcowej. Tamtejsze wydmy są wytworem procesów eolicznych, jednak dziś są porośnięte roślinnością, a działalność człowieka sprawiła, że z pewnością wyglądają nieco inaczej, niż lata temu. Naturalnie występujące wydmy i to na terenie lasu, stały się idealnym miejscem do testowania broni wojskowej. Właśnie dlatego niegdyś to miejsce służyło jako poligon niemieckiej, a później radzieckiej armii. Maszyny wojskowe pojawiały się tam do 1992 roku. Po tym czasie pustynię zostawiono w spokoju, a dziś jest to miejsce, które z chęcią odwiedzają turyści. Niestety, Pustynia Kozłowska stale się zmniejsza - niegdyś zajmowała 160 ha, a teraz jest to zaledwie 10 ha. Zarasta ją nie tylko leśna roślinność, ale także rozległe wrzosowiska, które jednocześnie stanowią atrakcją turystyczną. Te na przełomie sierpnia i września tworzą niezwykły krajobraz i właśnie dlatego jest to czas, w którym pojawia się tam najwięcej odwiedzających. Zdaniem wielu, tego widoku po prostu nie da się zapomnieć. 

Jak dotrzeć do dolnośląskiej Pustyni Kozłowskiej? Wycieczkę należy rozpocząć w miejscowości Kozłów

Najłatwiej dotrzeć tam z miejscowości Kozłów zlokalizowanej w powiecie bolesławieckim. Na Pustynię Kozłowską można dojść spacerem, lecz wiele osób decyduje się również na wycieczkę rowerową. Choć droga jest prosta, warto pamiętać o tym, że później będziemy mieć do czynienia z piaszczystym podłożem, dlatego lepiej mieć ze sobą zabezpieczenie do roweru, dzięki któremu zostawimy sprzęt w dogodnym dla nas miejscu. Sama trasa w jedną i drugą stronę wynosi blisko osiem kilometrów, a więc jesteśmy w stanie pokonać ją w około dwie godziny. Spacer nie będzie zbyt wymagający, przez co jest to idealny pomysł na podróż z całą rodziną, a nawet i z dzieckiem w wózku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA