Na terenie polski znajduje się blisko 50 miejscowości uzdrowiskowych, jednak ta jednak na terenie województwa dolnośląskiego w powiecie kłodzkim wydaje się nie mieć sobie równych. Mowa o Polanicy-Zdrój, która zachwyca pięknem samym w sobie oraz malowniczym krajobrazem górskim, z którym sąsiaduje.
Miasto uzdrowiskowe Polanica-Zdrój jest ulokowane w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Gór Stołowych, Bystrzyckich oraz Kotliny Kłodzkiej. Miejsce to cenią sobie miłośnicy górskich wędrówek i osoby wrażliwe na piękno natury. Polanica jako uzdrowisko swoje działania zaczęła w XIX wieku. W 1557 roku odkryto na tych terenach źródła wód mineralnych, co wpłynęło na rozsławienie tego miejsca. Widziano w nim duży potencjał związany nie tylko z minerałami i wartościami zdrowotnymi, ale także poprzez jego usytuowanie u podnóża gór. Można tam nie tylko cieszyć się dobrym klimatem i leczniczymi właściwościami wód, ale przede wszystkim bogatą ofertą aktywnego spędzania wolnego czasu, którą oferuje natura. Najliczniejszą grupą gości na terenie uzdrowiska są kuracjusze, którzy przybywają tutaj w celu podreperowania swojego zdrowia. A w związku z bogatą historią miasta odbywa się tutaj wiele festiwali i wydarzeń historycznych, dzięki którym okolica zachowuje swój unikalny charakter.
Znana wielu osobom woda butelkowa "Staropolanka" pochodzi właśnie z Polanicy. Jednak jeżeli znajdujemy się w tej miejscowości, warto udać się do pijalni wód i zasmakować najpopularniejszej wody uzdrowiskowej "Wielkiej Pieniawy". Pijalnie znajdują się na terenie Parku Zdrojowego, który można porównać do bajkowego ogrodu. Jest tam mnóstwo alejek spacerowych, fontann i niezliczona ilość roślinności. Znajdują się tam między innymi grujeczniki japońskie, tulipanowce amerykańskie oraz morwy białe. Mówi się, że warto przyjechać w te strony w okolicach kwietnia-maja, kiedy wszystkie rośliny zaczynają kwitnąć i na trawnikach powstają dywany kwiatowe, a w powietrzu unosi się przyjemny zapach.
Dolny Śląsk słynie ze swoich malowniczych rejonów, które zawierają w sobie wiele miejsc do eksploracji kulturalnej jak i naturalnej. Będąc w Polanicy, warto udać się również w Góry Stołowe, które są znane ze swojej unikalnej formy skalnej. Jest to część Sudetów Środkowych, która oferuje trasy zarówno dla pieszych jak i rowerowe. Mniej uczęszczanym miejscem są Góry Bystrzyckie, które wcale nie są w niczym gorsze. Zawierają piękne pasmo górskie, a ich jednym z najwyższych wzniesień jest Jagodna. Chcąc zaczerpnąć jeszcze więcej uzdrowiskowego klimatu, warto udać się do Duszniki-Zdrój, słynącego z festiwalu Chopinowskiego. W mieście znajduje się Muzeum Papiernictwa oraz Park Zdrojowy, w którym tak jak w Polanicy możemy znaleźć pijalnię wód mineralnych. A jeśli komuś marzą się wycieczki zagraniczne, to całkiem niedaleko znajdują się Czechy. Przygraniczna miejscowość Nachod szczyci się renesansowym zamkiem oraz pięknymi parkami.