Nowa atrakcja turystyczna w Polsce. Uroczyste otwarcie przyciągnęło tłumy. "Wiekopomna chwila"

Lada moment wakacje, więc sezon zwiedzania i poznawania nowych miejsc można uznać za prawie otwarty. Jeśli jesteś zapalonym turystą, lubiącym historię i zabytki, mamy świetną informację. W jednym z miast w Polsce powstała właśnie nowa atrakcja, która najprawdopodobniej przyciągnie tłumy. To wyjątkowy zamek.

Polska to kraj bogaty w historię, o której najczęściej uczymy się w szkolnych ławkach. Właśnie tam poznajemy dzieje naszych przodków, które bez wątpienia intrygują. W niemalże każdym podręczniku do historii znajdziemy temat Malborka oraz zamku krzyżackiego, który uznawany jest za najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy. Teraz w mieście powstał nowy obiekt, ukazujący to, jak budowla wyglądała przed wojną. Jeśli jesteś więc fanatykiem zabytków i historii, odwiedzenie tej atrakcji wręcz musi znaleźć się na twojej wakacyjnej bucket liście. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zamek krzyżacki w Malborku. Twierdza od lat zachwyca turystów

Zamek w Malborku położony jest na północy Polski na wschodnim brzegu rzeki Nogat. To piękny i gotycki przykład budownictwa zakonu krzyżackiego. Obiekt jest zarówno świadectwem niebywałego zjawiska, którym było państwo zakonne w Prusach, jak i symbolem potęgi militarnej krzyżaków. Dziś zamek cieszy się popularnością wśród turystów z całego świata, którzy przybywają do Malborka czasami tylko po to, by zobaczyć niebywałą twierdzę na własne oczy. Niestety między innymi przez konflikty zbrojne, część obiektu już nie istnieje i nadal nie została odbudowana. Od niedawna jednak można podziwiać budowlę w całej okazałości w nieco inny sposób. 

Zamek w Malborku w nowej odsłonie. Rekonstrukcja zachwyca dokładnością i dopracowanymi detalami

Dokładnie 20 marca 2024 roku w Malborku miało miejsce ważne dla miasta wydarzenie, bowiem odsłonięto przygotowywaną przez ponad trzy lata miniaturową makietę zamku krzyżackiego. Rekonstrukcja warowni w skali 1:30 została wykonana przez rzeźbiarza Piotra Banasika, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Większość elementów artysta wykonał samodzielnie, dzięki czemu są bardzo dokładne. Spoglądając na makietę, można podziwiać zamek, którego we współczesnej rzeczywistości już nie ma, ponieważ został zniszczony na przestrzeni lat. 

Nadeszła wiekopomna chwila. [...] Kopia zamku (w skali 1:30 do oryginału) posiada kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 r. Dzięki temu każdy odwiedzający to miejsce będzie mógł porównać zmiany, jakie nastąpiły w powojennej historii zamku

- poinformował na Facebooku portal TV Malbork. Dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz wielu przedsiębiorców miniatura zamku jest kolejną atrakcją miejscowości, która z pewnością przyciągnie do siebie wielu turystów. Jeśli będziesz więc w okolicy Malborka, odwiedź ulicę Piłsudskiego, na której znajduje się makieta. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA