To wyjątkowe miejsce znajduje się na Stokach w Łodzi. Podziemne zbiorniki wody pitnej najczęściej nazywane są przez tamtejszych mieszkańców "Podziemnym Pałacem" lub "Podziemną Katedrą", ponieważ ich architektura nie przypomina klasycznych zbiorników. Inspiracją w tym przypadku była słynna Basilica Cistern zlokalizowana w Stambule, która jest prawdziwym rajem dla turystów. Czy tak będzie również w przypadku łódzkiego podziemia? Według pomysłodawców potencjał jest spory.
Według portalu Łódź.pl na ten moment trwają przygotowania, które umożliwią rozpoczęcie przemiany tak zwanego "Podziemnego Pałacu". Wszystko po to, by łódzkie zbiorniki na wodę mogły stać się stałą atrakcją turystyczną. Pierwsze prace związane z dostosowaniem samych zbiorników oraz zaaranżowania ich wnętrz zaplanowano już na 2025 rok. Jedną z najważniejszych zmian ma być inwestycja w specjalne światło, które urozmaici doznania wizualne. Zaplanowano również wprowadzenie "elementu edukacyjnego", którym będzie stała wystawa przedstawiające historię Łodzi na przełomie XIX i XX wieku. Przebudowa ma dotyczyć również otoczenia obiektu, dzięki czemu to miejsce w przyszłości może stanowić jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce.
Pomysłodawcą łódzkich zbiorników na wodę pitną był angielski inżynier William Heerlein Lindley, który tworzył systemy wodno-kanalizacyjne w największych europejskich miastach. To on zaproponował, aby w najwyższym punkcie Łodzi - 260 m n.p.m. - utworzyć zespół zbiorników, z których woda będzie rozprowadzana metodą grawitacyjną. Podziemne zbiorniki miały pełnić funkcję wieży ciśnień. Pierwsze dwa, o pojemności 15 milionów litrów, zbudowano w latach 1934-1937. Natomiast dwa kolejne powstały już po II wojnie światowej. Zbiorniki powstały na planie kwadratów o boku 60 metrów i wysokości 7 metrów. Składają się ze 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn.
Kolumny, ceglane łuki i kopuły sprawiają, że miejsce nie wygląda, jak zbiornik na wodę, lecz przypomina średniowieczne katedry oraz pałace. Co więcej, wnętrze zbiorników wyłożone jest wodoodporną cegłą, ma łukowatą podłogę i ściany, a to pozwala na równomierne rozkładanie się ogromnego ciśnienia 60 tys. ton wody. Ta docierała tam ze studni głębinowych, a gigantyczne zbiorniki pełniły strategiczną rolę w zaopatrywaniu mieszkańców miasta w pitną wodę.
Gdy "Podziemna Katedra" zmieni już swoje oblicze, z pewnością będzie chętnie odwiedzana przez turystów z całej Europy. Wycieczka do Łodzi sprawi, że będą mogli poczuć się niczym w prawdziwej Basilica Cistern, czyli największej z kilkuset starożytnych cystern.