Lista 100 najchętniej odwiedzanych muzeów powstaje nie tylko w celu nakierowania nas, gdzie warto się udać. W tym roku pozwoliła również sprawdzić, jak radzą sobie po pandemii miejsca, w których znajduje się mnóstwo cennych eksponatów. Okazuje się, że wiele z nich cieszy się taką samą frekwencją jak w 2019 roku. Jedynie obiekty znajdujące się w Wielkiej Brytanii wciąż nie stanęły na nogi. Na szczęście Polska nie musi się o to martwić.
The Art. Newspaper informuje o złej kondycji brytyjskich muzeów. Statystyki wykazały, że Tate Britain i Tate Liverpool straciły 40 proc. odwiedzających. The Britain przez jakiś czas było częściowo zamknięte w wyniku zmiany zawieszenia. W Kettle’s Yard odnotowano spadek o 47 proc. a w V&D Dundee - 45 proc.
Liczba dziesięciu największych muzeów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się średnio o 13% w porównaniu z 2019 r. W zeszłym roku niektóre londyńskie muzea wskazały na brak turystów, aby wyjaśnić swoje spadki: jednak dane Visit Britain za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. wykazały, że liczba turystyka spadła zaledwie o 7% w porównaniu z 2019 rokiem
- podaje The Art Newspaper na swojej stronie.
Okazuje się, że Galeria Narodowa w Londynie wykazuje największy spadek liczby odwiedzających turystów w porównaniu z 2019 rokiem. Domniema się, że wpływ na zmniejszenie liczby odwiedzających muzea w Wielkiej Brytanii ma brexit. Porównano, jak radzą sobie inne kraje europejskie.
Najczęściej odwiedzanym muzeum we wszystkich zakątkach świata jest Luwr. W ubiegłym roku liczba zwiedzających wynosiła 8 860 000 osób. Drugim najchętniej eksplorowanym miejscem jest Muzeum na Watykanie - tutaj przybyło 6 764 858 ludzi. Mimo odnotowanego spadku o 13proc. na trzecim miejscu, zamykającym podium znalazło się British Museum z liczbą 5 820 860 zabytkowych koneserów. Dalej w stawce znajdują się:
Z pewnością zastanawiacie się - gdzie jest Polska? Już odpowiadamy.
Nasze narodowe chluby zajęły 20., 25. i 37. miejsce w światowym spisie najchętniej odwiedzanych muzeów. Pierwszym przedstawicielem na tej liście, zajmującym 20. miejsce, jest Zamek Królewski na Wawelu. Odwiedziło go ponad 2 miliony osób.
Tak wielkiej frekwencji chyba nikt się nie spodziewał, za co jesteśmy wdzięczni naszym gościom - naszym zwiedzającym. To również wielka zasługa wyjątkowego zespołu wawelskiego pracującego codziennie na to, by czynić z Wawelu miejsce jeszcze bardziej otwarte
- skomentował Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Na 25. miejscu, również z ponad 2-milionową frekwencją, uplasował się Zamek Królewski w Warszawie. W 2023 roku odbyły się tam wystawy, takie jak "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" oraz "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu", które z cieszyły się popularnością i z pewnością miały wpływ na liczbę odwiedzających w muzeum. Przy ich tworzeniu do współpracy zaproszono królujący nad wszystkimi muzeami Luwr oraz rzymską Galerię Borghese. Naszym trzecim przedstawicielem na liście, zajmującym 37 miejsce jest Muzeum Narodowe w Krakowie. To miejsce odwiedziło 1 650 792 osoby. Wykazano, że od 2022 roku liczba odwiedzających wzrosła o 200 tysięcy. Najchętniej uczęszczano na wystawy "Matejko. Malarz i historia" a także "Łempicka".