Wspomniany powyżej wyjątkowy obiekt to pałac w Osieku, niewielkiej wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. Dokładniej znajdziemy ją między Oświęcimiem a Kętami. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym, znajdują się tu również oficyny mieszkalne: "Kasztel", "Dom Sędziego" i "Ogrody". Zabytek ten jest związany z regionem od setek lat, a swojego czasu przyciągał polskie elity. Co warto o nim wiedzieć?
Pierwsze wzmianki o omawianym obiekcie w Osieku pochodzą z drugiej połowy XVII, a konkretniej z 1653 roku, kiedy to był jeszcze dworem obronnym. W 1784 roku jego właścicielem został jednak baron Karol Wacław Larish i budynek został przekształcony w klasycystyczny pałac. Swój obecny kształt zawdzięcza natomiast synowi barona, Karolowi Józefowi Larischowi. To właśnie on zdecydował około 1835 roku o przekształceniu obiektu w pałac w stylu mauretańskim według projektu Franciszka Marii Lanciego. Do dziś ściany i sufity wnętrza są pokryte malowidłami i mozaikami utrzymanymi w tonacji błękitno-białej, a dwie wieże zwieńczają cebulaste hełmy.
W 1885 roku pałac został własnością Oskara von Rudzińskiego, a po jego śmierci posiadłością zarządzali synowie mężczyzny. Na lata 1919-1940 przypadł okres największej świetności pałacu. Odbywały się tu liczne bale i spotkania, na których gościły takie osobistości jak prezydent Ignacy Mościcki, generał Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski i kardynał Adam Stefan Sapieha czy akwarelista Julian Fałat. W czasie drugiej wojny światowej majątek został zajęty przez wojska niemieckie, a w 1945 właścicielem budynku zostało państwo polskie. W 1972 roku z kolei cały zespół pałacowy został wpisany do rejestru zbytków. To jednak nie koniec zmian, jakich doświadczył budynek, zanim stał się dzisiejszą atrakcją.
W 2009 roku pałac w Osieku wrócił do rodziny Rudzińskich, ale nie pozostał w ich posiadaniu na długo. Zaledwie dwa lata później, w 2011 roku, właścicielem pałacu został biznesmen Ryszard Szajter, który odkupił posiadłość od Macieja Rudzińskiego, ostatniego z rodu Rudzińskich, wychowanego zresztą w Osieku. Szajter posiada zabytek do dziś, jednak nie oznacza to wcale, że po związku z Rudzińskimi nie został ślad. Obecnie znajduje się tu niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich poświęcone historii zarówno rodu, jak i samego pałacu.