To miasto odwiedza tysiące Polaków. Teraz jedna z atrakcji ich zaskoczy. Czekano na to 1500 lat

Najważniejsze zabytki Rzymu przyciągają niezliczoną liczbę turystów, w tym Polaków. Jedną z atrakcji stolicy Włoch będziemy mogli jednak już niedługo oglądać w zupełnie nowej odsłonie. Choć nie do końca ta odmiana przeniesie nas w czasie, to wyraźnie nawiązuje do przeszłości tego miejsca.

Wspomniany powyższej zabytek to Termy Karakalli, które są najlepiej zachowanymi do czasów współczesnych rzymskimi termami. Znajdują się za Porta Capena w okręgu XII, na południowy zachód od via Appia. Choć majestatyczne konstrukcje zawsze robiły ogromne wrażenie, to jeden szczegół można było uznać za swoistą wadę: termy nie miały wody, która przecież w przeszłości była ich podstawą. Teraz jednak woda w termach pojawiła się po raz pierwszy od 1500 lat, o czym turyści z całego świata przekonają się już wkrótce na własne oczy.

Zobacz wideo Nowe odkrycie w Belgradzie. Archeolodzy znaleźli fragment rzymskiego akweduktu

Termy Karakalli: rekonstrukcja miała konkretny cel. Za projektem kryje się ważny przekaz

Jak donosi "The Econoic Times", zbiornik, który wypełniła woda, nazywany jest "Lo Specchio", co w tłumaczeniu na polski oznacza "lustro", "zwierciadło". Ma wymiary 42 na 32 metry, co tworzy taflę dość imponujących rozmiarów, w której odbijają się ruiny term. Należy jednak podkreślić, że celem rekonstrukcji nie było wierne odzwierciedlenie stanu zabytku sprzed wieków.

Powrót wody jest nie tylko cudem samym w sobie, radością dla oczu i ducha, ale ma być konkretnym symbolem ponownego połączenia ze starożytnym światem

- stwierdziła Daniela Porro, specjalny kurator ds. kultury w Rzymie, cytowana przez "The Econoic Times". Z drugiej strony mamy tu dysze wodne i reflektory zainstalowane na dnie basenu. Tworzą one grę wody i światła, przywodząc na myśl parę starożytnych łaźni. W ten sposób powstało połączenie elementów starożytnych i nowoczesnych, które łączą się w spójną całość. Ma to podkreślać rolę Term Karakalli jako centrum promowania kultury i sztuki. W miejscu tym bowiem często odbywają się różne wydarzenia, w szczególności koncerty i pokazy taneczne. Teraz scena będzie mogła zostać umieszczona nad wodą. Kiedy jednak dokładnie będziemy mogli tego wszystkiego doświadczyć?

Samodzielne zwiedzanie Rzymu? Termy Karakalli będą idealne, ale to warto wiedzieć przed wizytą

Instalacja zostanie otwarta dla publiczności 13 kwietnia 2024 roku wraz z pokazem nowego baletu do "Błękitnej rapsodii" George'a Gershwina. Jeśli jest to dla nas termin zbyt wczesny, to jeszcze nie powód do zmartwień. Termy Karakalli są dostępne przez cały rok poza niedzielami i poniedziałkami. Ponadto portal podrozepoeuropie.pl zwraca uwagę na fakt, że godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od pory roku. Wstęp jest najczęściej możliwy od 9:00 lub 9:30, a zamknięcie następuje między 16:30 a 19:15, więc najlepiej sprawdzać to przed planowaną wizytą. Termy zwiedzamy samodzielnie, we własnym tempie. Obejście obiektu powinno zająć nam do godziny, ale można również udać się tu na dłuższy wypoczynek.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA