"Polską Wenecję" zna każdy, ale niewielu ją odwiedza. To może być twój idealny kierunek na majówkę

Gdzie na weekend majowy w Polsce? Majówka spędzona w kraju wcale nie musi być gorsza niż zagraniczny wyjazd. Warto przy tym rozważać też kierunki mniej popularne. Tym razem przybliżymy atrakcje miasta, o którym na pewno każdy słyszał, ale niewielu myśli o nim jako wyborze na długi weekend.

Miasto wspomniane powyżej to Szczecin, czyli stolica województwa zachodniopomorskiego, uznawany również za historyczną stolicę Pomorza Zachodniego i księstwa pomorskiego. Położony jest niedaleko od granicy z Niemcami, nad rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie. Od morza zaś w linii prostej dzieli go 65 kilometrów, jeśli nie liczymy Zalewu Szczecińskiego, czyli zatoki Morza Bałtyckiego położonej u ujścia Odry na terytorium Polski i Niemiec, którą od północnej części Szczecina dzieli około 40 kilometrów. Już sam ten wstęp brzmi ciekawie, a gdy przyjrzymy się miastu jeszcze bliżej, znajdziemy sporo powodów, by to właśnie tu spędzić majówkę.

Zobacz wideo Jakie ma pan plany na majówkę? "Mam działeczkę..." [SONDA]

Z czego jest znany Szczecin? Atrakcje, których nie można pominąć podczas wizyty

W Szczecinie nie brakuje zarówno zabytkowej architektury, jak i dużej ilości zielonych parków. Ważnym punktem turystycznym jest tu Zamek Książąt Pomorskich położony na wzgórzu nad Odrą. Ta piękna budowla w stylu renesansowym była rezydencją dynastii Gryfitów, którzy panowali w Księstwie Pomorskim od XII wieku aż do 1637 roku. Na uwagę zasługują również m.in. Aleja Wojska Polskiego, Centrum Dialogu Przełomy, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza czy Bazylika Archikatedralna św. Jakuba. Ta ostatnia atrakcja oferuje punkt widokowy na wysokości 56 metrów. Nie zapominajmy także o Muzeum Narodowym, które położone jest w samym centrum miasta. Co ciekawe, to największa tego rodzaju instytucja kulturowa na Pomorzu Zachodnim, a w jej wnętrzu ulokowano ponad 150 tysięcy eksponatów. Wśród nich są dzieła sztuki z różnych epok, począwszy od starożytności aż po czasy współczesne. Osoby zainteresowane bardziej światem nauki powinny natomiast odwiedzić Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Oczywiście Szczecin to nie tylko zwiedzanie miasta. W końcu majówka nie może obyć się bez wypoczynku na świeżym powietrzu. Co zatem znajdziemy tu w ofercie?

Co można robić w weekend w Szczecinie? To idealny kierunek na majówkę 2024

Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców oraz turystów są Jasne Błonia im. Papieża Jana Pawła II. Park ten powstał w latach 1925-1927. Świetną lokalizacją do spacerów są też Bulwary Szczecińskie. Niedaleko Dworca Głównego znajdziemy z kolei tzw. Szczecińską Wenecję będącą głównym punktem szlaków kajakowych. Ponadto miłośnikom przyrody i nie tylko na pewno spodoba się Jezioro Szmaragdowe, które swój wyjątkowy kolor zawdzięcza dużej ilości węglanu wapnia i kredowemu podłożu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy miałeś/aś już okazję odwiedzić Szczecin?
Więcej o:
Copyright © Agora SA