Podatek turystyczny w popularnym wśród Polaków mieście ma być dwa razy droższy. Władze podjęły decyzję

Ile wynosi podatek turystyczny? Na taką opłatę decyduje się coraz więcej miejsc, a jej wysokość różni się w zależności od miasta. Co więcej, czasami następują podwyżki w tym zakresie. Tak też może stać się już niebawem w stolicy jednego z państw na południu Europy.

Wspomniana powyżej podwyżka podatku turystycznego może nastąpić w stolicy Portugalii, Lizbonie. Osoby, które planują odwiedzić to malownicze miasto, powinny przygotować się na konieczność uiszczenia opłaty aż dwukrotnie wyższej od obowiązującej obecnie. Choć ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, to warto zapoznać się z jej szczegółami zawczasu.

Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

Portugalia: wakacje w stolicy będą w tym roku droższe. Władze planują podwyższyć podatek turystyczny

Jak donosi portugalresident.com, Rada Miasta Lizbony zatwierdziła propozycję podwyższenia podatku turystycznego w ubiegłą środę (17 kwietnia). Opłata miałaby wzrosnąć z obecnie obowiązujących dwóch euro do czterech euro od osoby za noc. Po przeliczeniu na polską walutę według kursu z 24 kwietnia 2024 roku jest to podwyżka z 8,64 do 17,27 złotych. Propozycja ta została zaakceptowana przez partię Socjaldemokratyczną i Partię Ludową, natomiast Partia Socjalistyczna wniosła poprawkę o zwolnieniu z opłat pól kempingowych, na co zarząd ostatecznie się zgodził. Zaproponowano również podwyżkę podatku turystycznego dla przyjazdów drogą morską z jednego do dwóch euro, choć wyższą kwotę od pasażerów statków wycieczkowych zaczęto już pobierać w tym roku.

Warto przy tym podkreślić, że zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal portugalist.com, podatek turystyczny w Lizbonie nie obowiązuje dzieci poniżej 13. roku życia. Mimo to, jeśli podwyżka faktycznie wejdzie w życie, nasze wydatki na wakacje mogą znacznie wzrosnąć, zwłaszcza jeśli podróżujemy całą rodziną. Przykładowo małżeństwo z dwójką nastoletnich dzieci za tygodniowy wyjazd zapłaci w sumie 56 euro (241,80 złotych) więcej niż obecnie. Kiedy jednak konkretnie możemy spodziewać się zmian?

Lizbona: atrakcje staną się droższe przez podatek turystyczny. Opłata ma jednak przynieść korzyści turystom

Projekt podwyżki podatku turystycznego w Lizbonie został skierowany do konsultacji społecznych w celu zebrania opinii, a proces ten potrwa 30 dni. Jeśli proponowane zmiany zostaną zaakceptowane, to wyższe opłaty mogą obowiązywać już podczas wakacji w 2024 roku. Z założenia jednak ma to być korzystne dla wczasowiczów. W pisemnym oświadczeniu przesłanym agencji informacyjnej Lusa burmistrz Lizbony Carlos Moedas zapewniał, że pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na takie obszary, jak sprzątanie miasta, transport i infrastruktura oraz projekty związane z dziedzictwem kulturowym. Skorzystają zatem na tym zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.