Wizyta w uzdrowisku wcale nie jest zarezerwowana dla osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi. Choć kuracjusze faktycznie stanowią dużą część osób odwiedzających te miejsca, to pozostali też znajdą tu coś ciekawego. W końcu w dzisiejszych czasach niemal wszyscy potrzebujemy czasem odrobiny spokoju.
Omawiając uzdrowiska na Dolnym Śląsku, trudno nie zacząć od Cieplic, które są uznawane za najstarsze uzdrowisko w naszym kraju. Początki wydobycia tutejszych wód termalnych sięgają setek lat w przeszłość, a konkretnie roku 1281. Obecnie Cieplice są częścią Jeleniej Góry. Tutejsze wody termalne doskonale sprawdzają się w leczeniu chorób narządu ruchu, układu moczowego i oczu. Dom Zdrojowy to pozycja obowiązkowa podczas wizyty. Miłośnicy przyrody z kolei na pewno docenią Park Zdrojowy i Norweski. Wizytę w uzdrowisku możemy połączyć też z wycieczką po Dolinie Pałaców i Ogrodów czy Karkonoskim Parku Narodowym.
Niemniej popularny Lądek-Zdrój jest położony w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. To uzdrowisko słynie z wód z domieszką radonu, a także siarczkowych i fluorkowych wód termalnych. Chcąc skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, warto odwiedzić budynek Zakładu Przyrodoleczniczego "Wojciech". Nie zabraknie tu też atrakcji dla miłośników historii. Na uwagę zasługują m.in. średniowieczny Most Świętego Jana z 1565 roku, Figura Trójcy Świętej z połowy XVIII wieku czy Kościół Narodzenia NMP z końca wieku XVII.
Świeradów-Zdrój również może pochwalić się swoim Domem Zdrojowym, którego wnętrze prezentuje się znacznie bardziej imponująco niż jego zewnętrzna część. Jeśli chodzi o wody lecznicze, znajdziemy tu przede wszystkim szczawy radonowo–żelaziste. Nie zapomnijmy też uwzględnić w planie wizyty w najwyższej wieży widokowej w Polsce. Sky Walk ma aż 65 metrów, a na dół prowadzi z niej 105-metrowa zjeżdżalnia.
Polanica-Zdrój to kolejne popularne uzdrowisko. To stąd pochodzi lubiana woda mineralna Staropolanka. Co ciekawe, źródło tej wody wypływa pod własnym ciśnieniem, dzięki czemu nie była konieczna instalacja specjalnych pomp. Do najciekawszych tutejszych i pobliskich atrakcji niezwiązanych bezpośrednio ze zdrowiem należą m.in. Muzeum Misyjne Ojców Sercanów czy zamek Leśna Skała w Szczytnej.
Ostatnie uzdrowisko warte rozważenie to Kudowa-Zdrój. Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie oferuje dwa rodzaje wody leczniczej: "Marchlewski" i "Śniadecki". Stosowane są zarówno do picia, jak i podczas kąpieli i unikatowych suchych kąpieli. Co ciekawe, Kudowa-Zdrój to jedno z nielicznych polskich uzdrowisk, które specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Atrakcje zasługujące na uwagę to m.in. Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych, Muzeum Dawne Rzemiosła czy Park Rozrywki MIKILANDIA.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.