To do tych uzdrowisk kuracjusze wracają najchętniej. W jednym z nich przebywał sam Fryderyk Chopin

Jeśli marzysz o pobycie w sanatorium, wybierz takie, które w żaden sposób nie zakłóci utopii twoich planów. Serwis Wprost przygotował ranking najlepszych uzdrowisk w Polsce. Każde z nich może poszczycić się wspaniałymi walorami estetycznymi, dobrą opieką oraz dobrodziejstwami Matki Natury.

Na terenie Polski znajduje się 47 miejscowości, które posiadają statut uzdrowiskowy. Łącznie - według danych Głównego Urzędu Statystycznego zebranych w 2022 roku - funkcjonuje 258 zakładów lecznictwa. W każdym z tych miejsc możemy liczyć na inny charakter pomocy. Pobyt w sanatorium ma na celu podreperowanie naszego zdrowia fizycznego. Jednak uroki miejscowości uzdrowiskowych często pokrzepiają także dusze. Chcąc udać się na kurację, nie można narzekać na brak wyboru, ponieważ jest on naprawdę spory. Serwis internetowy wprost.pl przygotował listę top 5 wśród uzdrowisk.

Zobacz wideo Obajtek objawił się na Podkarpaciu

Miasta uzdrowiskowe w Polsce. Na brak wyboru nie można narzekać

W zależności od upodobań możemy starać się o wniosek do sanatorium usytuowanego w górach, nad morzem lub w innych rejonach kraju. Głównym celem zakładów uzdrowiskowych jest pomoc osobom schorowanym, jednak coraz częściej na wypoczynek w tych miejscach decydują się również osoby prywatne, które wykupują pełnopłatny turnus. Oczywiście pierwszeństwo mają ci, którzy istotnie potrzebują kuracji. Niektórzy przyjeżdżają nawet z zagranicy, aby móc napawać się dobrobytem polskich terenów. Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Kołobrzeg, Krynica-Zdrój, Inowrocław, Rabka-Zdrój, Busko-Zdrój czy Ciechocinek? Które z tych miejsc będzie odpowiadało twoim oczekiwaniom? Przekonaj się sam.

Najlepsze uzdrowiska w Polsce. TOP 5 miejscowości sanatoryjnych

Numerem jeden wśród miejscowości uzdrowiskowych według serwisu wprost.pl jest Ciechocinek położony w województwie kujawsko-pomorskim, zaledwie 25 km od Torunia. Wybór tego miejsca będzie najlepszą decyzją dla osób, które w mają problemy z układem oddechowym. Oprócz lecznictwa zaletą Ciechocinka są bogate parki zieleni, wśród której można swobodnie spacerować i napawać się sprzyjającym mikroklimatem. Miejsce drugie otrzymują Duszniki-Zdrój. Zachwycają swoim urokiem o każdej porze roku ze względu na towarzystwo Gór Stołowych. W 1826 roku sam Fryderyk Chopin korzystał z dobrodziejstw tego miejsca. Do dziś organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który odbywa się co roku na samym początku sierpnia.

Na trzeciej pozycji uplasował się Polańczyk-Zdrój, leżący na terenie województwa podkarpackiego, w bliskim sąsiedztwie bieszczadzkich gór. Okolica jest bogato zalesiona, co wpływa na dobrą jakość powietrza. Miejscowość położona jest na półwyspie Jeziora Solińskiego. Poza podium, lecz nie mniej ważne, czwarte miejsce przyznano dla Buska-Zdrój. Idealny wybór dla miłośników gór. Tereny uzdrowiska są bogate w złoża wód siarkowych. Uchodzi za najbardziej słoneczną miejscowość w kraju. Średnia temperatura roczna w tym miejscu jest najwyższa, ze względu na położenie w niecce znajdującej się pomiędzy Jurą Krakowsko-Częstochowską a Górami Świętokrzyskimi. Listę top pięć zamyka Ustroń Zdrój na terenie województwa śląskiego. Miasto jest dobrze znane nie tylko osobom uczęszczającym do sanatoriów, ale także turystom. Dookoła rozpościera się krajobraz górski. W Ustroniu sól jest jednym z głównych surowców wykorzystywanych do celów leczniczych. Na terenie uzdrowiska znajdują się groty i baseny solankowe oraz pijalnia wód.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.