Brytyjczycy zachwyceni polskim zamkiem. "Dwukrotnie większy od Pałacu Buckingham"

Najciekawsze zabytki w Polsce nie kończą się na Wawelu. Nasza ojczyzna słynie z wielu historycznych budynków oraz niesamowicie pięknego krajobrazu. Trudno wybrać, jaka część Polski chwyta nas za serce bardziej. Brytyjscy dziennikarze jednak upatrzyli sobie faworyta. Wyróżnili kultowy zamek.

To już kolejny raz, kiedy Polska została doceniona przez redaktorów brytyjskiego "Daily Mail". W pierwszej kolejności uznanie zdobyła dawna stolica Polski - Kraków. Cztery razy z rzędu miasto zajęło pierwsze miejsce na liście najlepszych miejsc do podróżowania w Europie. Pochwalono w nim zabytki, atrakcje turystyczne oraz stosunek jakości do cen. Teraz na tapet wzięto jeden z zamków na terenie naszego kraju. Co ciekawe, jest dwa razy większy od Pałacu Buckingham, który na wyspach pełni szczególną rolę.

Zobacz wideo Ormianie protestują w sprawie nowego wytyczenia granicy kraju

Największy zamek gotycki na świecie. Znajduje się na terenie Polski

Budowę twierdzy rozpoczęto w XIII wieku. Prace nad zamkiem trwały do połowy XV wieku. Miejsce to stanowiło niegdyś siedzibę zakonu krzyżackiego. Dzisiaj oglądać chcą go tłumy ludzi, ponieważ kryje w sobie mnóstwo historycznych opowieści, które nie raz zapierają dech w piersiach. Zamek w Malborku wzbudza nie tylko zachwyt wśród polskich turystów, ale i zagranicznych.

Zapierający dech w piersiach średniowieczny lewiatan - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - budowa trwał 132 lata, składa się z 30 milionów cegieł i jest około dwukrotnie większy od Pałacu Buckingham i czterokrotnie większy od zamku Windsor

- czytamy w "Daily Mail". Na listę światowego dziedzictwa UNESCO budynek trafił w 1997 roku, jest jednym z 17 przedstawicieli naszego kraju. W czym tkwi jego urok?

Zamek w Malborku - ciekawostki. Dlaczego warto wybrać się na pomorze

Zamek krzyżacki w Malborku to posesja o powierzchni 52 akrów.

Witamy w największym zamku na świecie - tak dużym, że przypomina królestwo.

- piszą redaktorzy "Daily Mail". W skład zamkowego dziedzictwa wchodzą trzy części budowli:

  • Zamek Wysoki - który został wybudowany jako pierwszy, a w jego skład wchodzi dziedziniec, kościół, kaplica św. Anny oraz dwie wieże
  • Zamek Średni - zawiera Pałac Wielkich Mistrzów, Wielki Refektarz, kaplice św. Bartłomieja, Infimerię i wieże Kurza Noga
  • Zamek Niski - na jego terenie znajdują się zabudowy gospodarcze oraz kaplica św. Wawrzyńca

Wybierając się do Malborka, lepiej przygotujcie wygodne buty. Całość zwiedzania może zająć od 1,5 do 3,5 godzin. Momentami trasa składa się z kostki brukowej, czego cienkie podeszwy mogłyby nie przetrwać. Do zwiedzania są udostępnione dwie trasy:

  • Zielona - w jej skład nie wchodzą zamkowe wnętrza, jedynie atrakcyjne miejsca w obejściu
  • Historyczna - decydując się na tę trasę, możemy zwiedzić wszystkie dostępne części obiektu

Ceny biletów są zależne od rodzaju trasy, którą wybierzemy. W listopadzie rusza akcja  "Darmowy Listopad", w której udział bierze między innymi zamek Malbork - w tym czasie można zwiedzić ten wyjątkowy obiekt bez ponoszenia opłat za wstęp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy zwiedzałeś kiedyś zamek w Malborku?
Więcej o:
Copyright © Agora SA