Można tu chodzić nago bez obawy o mandat. Plaże nudystów przyciągają latem turystów

Plaże nudystów wywołują skrajne emocje. Zazwyczaj spotykają się z reakcją negatywną lub pełną aprobatą. Choć w dzisiejszych czasach nie powinno to być nic niezwykłego, takie miejsca często wprawiają w zakłopotanie. Sprawdź, skąd się wziął na nie pomysł i gdzie można je znaleźć.

Plaże nudystów - rys historyczny

Plaże nudystów to coś, o czym słyszy się od zawsze, a jednak nie są bardzo popularne i nie ma ich wiele. Trochę to dziwi, bo nagość była popularna już w starożytnych czasach. Nie wstydzili się jej Grecy, Rzymianie czy też nawet Japończycy. Pojawiała się w sztuce, ale nie tylko. Japońskie łaźnie bardzo długo były koedukacyjne. Grecy nawet ćwiczyli nago. Potem jednak świat zaczął się zmieniać. W dobie religii chrześcijańskiej, purytanizmu i innych kulturowych zmian doszło do sytuacji, gdy nagość zaczęła być wstydliwa. Zaczęto więc osłaniać ciało.

Inicjatorem powstania pierwszej plaży dla naturystów był niemiecki malarz Karl Diefenbach (1851 - 1913), który pojawiał się nago wraz z rodziną i uczniami w opuszczonym kamieniołomie. Ówczesne normy społeczne sprawiły jednak, że został on skazany za swoje ekscesy. W późniejszym okresie zaczęto zmieniać podejście do nagości i coraz częściej korzystano ze swobody obyczajów. Inicjatywa nagich kąpieli grupy ludzi pojawiła się znowu w Niemczech, a nazywali oni siebie Wędrownymi Ptakami oraz społeczność o nazwie Naturalny Ruch Leczniczy. Pierwszy klub naturystyczny park Swobodnego Światła powstał w 1903 r., a w 1905 r. powstała Brytyjska Organizacja Nudystów.

W Polsce pierwsza organizacja, która promowała naturyzm, powstała w Zaleszczykach nad Dnieprem i w Otwocku. Następne miejsca, w których pojawiły się plaże nudystów, to Chałupy, Rowy i Dębki. Od 2008 r. istnieje Federacja Naturystów Polskich. Obecnie plaże naturystów są nie tylko nad morzem, ale także nad jeziorami.

Plaża dla nudystów za granicą

W okresie letnim z oczywistych względów myśli się o wyprawach nad wodę. Może być to zarówno morze, jezioro, jak i mniejsze akweny. Część osób, dla których nagość nie jest tematem tabu, interesuje plaża dla naturystów. Oczywiście wolne dni, zwłaszcza w ciepłych porach roku, spędza się nad wodą nie tylko w Polsce. Jeśli więc chodzi o takie miejsca za granicą w Europie, to można tutaj wskazać:

  1. Hiszpania: Plaża Umarłych, czyli Playa de los Muertos - dotarcie do niej nie jest proste, bo trzeba przejść po skałach, ale warto;
  2. Włochy: Plaża Guvano - aby się do niej dostać, trzeba iść przez tunel, który ma kilometr długości i niestety brak oświetlenia; Spiaggia di Guvano -  jest dość dyskretnie położona, aczkolwiek nie mniej malownicza od tych przynależnych do kurortów;
  3. Grecja: Plakias - piękne okoliczności przyrody, którym uroku dodają znajdujące się tam klify; Rajska Plaża - położona na Mykonos, jednej z malowniczych wysp;
  4. Chorwacja: Valalta - tu znajduje się nie tylko plaża, ale także kemping.
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Plaża nudystów - Mielno

Nie trzeba jednak jechać za granicę, by skorzystać z takiego miejsca jak plaża nudystów. Mielno to jedna z takich miejscowości, gdzie znajdziemy taką plażę, która położona jest za kanałem jamneńskim łączącym jezioro z Morzem Bałtyckim. Miejsce to bywa też nazywane plażą w Unieściu. Niestety jednak ma ona pewien mankament - nie jest strzeżona i wejść na nią może każdy. Mimo to opinie są jednak pozytywne i korzystające z niej osoby mówią, że jest bezpiecznie i komfortowo.

Gdzie jeszcze są plaże nudystów? Polska

Zwłaszcza w ciepłych porach roku szuka się miejsc wypoczynku nad wodą. Jednym z takich miejsc dla osób, które cenią sobie naturyzm, są plaże nudystów. Polska ma ich kilka. Poza tymi już wymienionymi i popularnymi jak Chałupy są to np.: plaża położona między miejscowościami Pogorzelica i Mrzeżynem, która uważana jest za najdłuższą. Kolejnym takim miejscem są Stogi, które umiejscowione są dość dyskretnie, bo w otoczeniu sosnowego lasu. Miejscem takim pochwalić się może także Łeba. Bardzo spokojną i polecaną opcją jest plaża położona w Piaskach koło Krynicy Morskiej.

Zobacz też: Zamiast lotu do Hiszpanii warto rozważyć wyjazd w okolice Kielc. Świętokrzyska Ibiza przyciąga turystów

Więcej o:
Copyright © Agora SA