Najstarszy zamek w Polsce stoi na wygasłym wulkanie. "Klejnot" Dolnego Śląska skrywa wiele tajemnic

Który zamek w Polsce jest najstarszy? Większość zamków w naszym kraju można nazwać wiekowymi, ale ten z najdłuższą historią znajdziemy na Dolnym Śląsku. Jego mury były świadkami licznych zmian i do dziś zachwycają. Na odwiedzających czekają tu również wyjątkowe atrakcje, które wzbogacą weekendowy wyjazd.

Poznawanie historii zawsze jest najciekawsze wtedy, gdy możemy jej doświadczyć. Nawet jeśli do współczesności przetrwały tylko części dzieł lub budowli, to obcowanie z nimi wciąż robi ogromne wrażenie i pobudza wyobraźnię. Zachwyt zbudza też Zamek Wleń położony nad Doliną Bobru nieopodal miejscowości Wleń. Co warto o nim wiedzieć, zanim postanowimy zobaczyć jego ruiny na żywo?

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Kiedy powstał pierwszy zamek w Polsce? Zamek Wleń ma wyjątkowo długą historię

Zamek Wleń, znany również jako Zamek Lenno, wiąże się z bardzo wczesnymi latami istnienia państwa polskiego. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony atrakcji, już w X wieku na tym terenie znajdował się gród otoczony wałem obronnym. Sama budowla zamkowa powstała zaś około 1160 roku, a jej mury wzniósł książę Bolesław Wysoki. Obiekt ten nazywany jest "domem romańskim" i obecnie uznaje się go za najstarszy świecki budynek w tym regionie oraz najstarszy zamek w całej Polsce. Poza budynkiem w tym samym czasie zbudowano mur obronny. Początek XIII wieku to czas rozbudowy obiektu. Bezpośrednio przy "domu romańskim" powstała niewielka, prywatna kaplica, a w części południowej sześcioboczna wieża obronna, która domknęła obszar górnego zamku. Z kolei na początku XIV wieku w północno-wschodnim narożniku zamku powstała czworoboczna wieża mieszkalna, a do końca XIV stulecia zbudowany został duży średniowieczny dom zamkowy. Co ciekawe, Góra Zamkowa, na której obiekt powstał, to w rzeczywistości wygasły wulkan.

Zamek wleński przechodził kolejne zmiany na przestrzeni lat, ale czas jego świetności zakończył się w 1646 roku. To właśnie wtedy, podczas wojny trzydziestoletniej, zamek zniszczono i pozostały po nim tylko ruiny. Nie oznacza to jednak, że dzisiaj możemy podziwiać je tylko z daleka. Jeśli zdecydujemy się na podróż w te okolice, czekać na nas będzie znacznie więcej atrakcji.

 

Najstarszy zamek w Polsce wciąż zachwyca odwiedzających. To świetna propozycja na weekend

Zamek Wleń jest dostępny dla odwiedzających od 2018 roku. Zarządza nim Konsorcjum Warownia, które tworzą Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie" oraz Stowarzyszenie Gildia Przewodników Sudeckich. W sezonie letnim, który trwa od maja do października, obiekt jest otwarty od godziny 10 do 18. W pozostałych miesiącach godziny otwarcia to 10-16. W przypadku grup możliwy jest też wybór innego terminu, ale wówczas należy skontaktować się wcześniej z placówką telefonicznie. Ponadto wstęp wymaga zakupu biletu w cenie 10 złotych dla dorosłych lub 8 złotych w przypadku biletów ulgowych. Warto przy tym zdecydować się na nocne zwiedzanie z pochodniami, które organizowane jest dwa razy w miesiącu. Latem wycieczka z przewodnikiem w średniowiecznym stroju zaczyna się już na rynku we Wleniu, a punktem końcowym jest wspólne ognisko na zamku. Poza sezonem trasa ta nieco się skraca i zaczyna się od kościoła św. Jadwigi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy mieałeś/aś już okazję odwiedzić Zamek Wleń?
Więcej o:
Copyright © Agora SA