Skonfiskowano twoje rzeczy na lotnisku? Jest szansa, by je odzyskać. Mało kto o tym wie

Co trzeba wyłożyć na taśmę na lotnisku? Kontrola bezpieczeństwa bywa bardzo stresująca. Jeśli celnik znajdzie u ciebie podejrzany przedmiot, może go skonfiskować. Pojawia się zatem ważne pytanie - czy naszą własność uda się nam jeszcze odzyskać? Pasażerowie często nie znają swoich praw.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza, że wielu Polaków wyjedzie wkrótce za granicę. Podczas gdy dla jednych pakowanie się na urlop jest bardzo ekscytujące, u innych wiąże się to z dużym stresem. Co można zabrać, żeby uniknąć kontroli osobistej na lotnisku? Nierzadko zdarza się, że celnicy konfiskują przedmioty, które uznają za niebezpieczne. Choć część z nich jest zbędna, inne mogą mieć dla nas wartość sentymentalną. Czy jest jeszcze szansa, by odzyskać je z lotniska?

Zobacz wideo Ile kosztują słodycze na lotnisku? Niemało. Oto przykład z Wrocławia

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku. Czego nie można zapakować do bagażu podręcznego?

Nim przejdziemy do omawiania procedur związanych z odzyskiwaniem skonfiskowanych przedmiotów, warto przypomnieć sobie, jakich rzeczy nie można przewozić w bagażu podręcznym. Jak podano na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, są to:

  • leki w płynie, które nie są niezbędne (należy przedstawić na kontroli dokument od lekarza potwierdzający, że musimy regularnie przyjmować dane medykamenty);
  • żywność w płynie przekraczająca pojemność 100 mililitrów w opakowaniu, np. jogurty, galaretki, kremy, dżemy;
  • każdy płyn przekraczający 100 mililitrów w pojemniku i łączną sumę jednego litra na osobę
  • broń palna, pistolety i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski;
  • urządzenia do ogłuszania, np. paralizatory, gazy pieprzowe czy gazy łzawiące;
  • przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią, np. noże, siekiery, miecze, żyletki do maszynek do golenia, metalowe pilniki czy nożyczki z ostrzem powyżej 6 cm długości w miejscu punktu połączenia obrotowego;
  • narzędzia robocze, np. łomy, wiertarki i śrubokręty;
  • tępe narzędzia, np. kije do gier zespołowych, pałki;
  • materiały i urządzenia wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające.

Co się dzieje z przedmiotami zabranymi na lotnisku? Pasażerowie o tym nie wiedzą

Jeśli zdarzy się, że podczas kontroli dany przedmiot zostanie skonfiskowany, podróżny ma kilka możliwości postępowania. Przedstawił je Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej Portu Lotniczego Wrocław w rozmowie z portalem Onet.

Operator przedstawia podróżnemu kilka opcji do wyboru. Pierwsza z nich to bezpłatny depozyt przedmiotu do 24 godzin w punkcie na lotnisku. Przedmiot z takiego punktu może odebrać albo pasażer, albo też osoba wskazana przez niego w protokole depozytu. Druga opcja to nadanie rzeczy w bagażu rejestrowanym. Trzecią możliwością jest przekazanie danego przedmiotu osobom odprowadzającym na lot

- tłumaczył ekspert. Jest jeszcze czwarta opcja, czyli wyrzucenie skonfiskowanej rzeczy do specjalnego kosza w punkcie kontroli. Gdy taki pojemnik się zapełnia, przedmioty zebrane w środku są poddawane utylizacji. Takie zasady obowiązują w całej Unii Europejskiej, jednak warto pamiętać, że w krajach nieczłonkowskich regulamin może wyglądać inaczej. Dlatego należy dokładnie sprawdzić przed podróżą, jakie zasady obowiązują w miejscu, do którego się wybieramy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: