Parkingi w Zakopanem coraz droższe. Jeśli nie chcesz przepłacać, pospiesz się. Zostało kilka tygodni

Ceny parkingów w Zakopanem od dawna pozostawiają wiele do życzenia. Na turystów czeka kolejne rozczarowanie, ponieważ podczas nadchodzącego sezonu letniego w centrum będzie jeszcze drożej. Kto powinien być gotowy na podwyżki? Władze miasta mają konkretny cel.

O cenach w Zakopanem mówi się wiele. Już w sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy o większych opłatach obowiązujących w strefie płatnego parkowania, jednak był to dopiero przedsmak. Teraz przyszedł czas na kolejną podwyżkę, o której powinni wiedzieć wszyscy ci, którzy mają zamiar spędzać w Tatrach część tegorocznych wakacji. Kiedy dokładnie ceny poszybują w górę i ile trzeba będzie dopłacić? To ostatni moment, aby postać sobie "taniej". 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Zakopane parking - cena. Władze nie chcą samochodów, więc podjęli decyzję o podwyżkach

W sezonie letnim w Zakopanem wręcz roi się od turystów. W związku z tym w mieście pojawia się problem nie tylko z miejscami parkingowymi, ale również dużym zagęszczeniem ruchu drogowego, co skutkuje korkami i utrudnieniami dla mieszkańców. Władze miasta starają się zrobić wszystko, aby zachęcić odwiedzających do tego, by przyjeżdżali tu innymi środkami transportu. Choć niektórzy z pewnością są temu przeciwni, jedną ze skuteczniejszych metod okazują się podwyżki w strefach płatnego parkowania. W tym roku wyższe stawki mają obowiązywać od 1 lipca 2024. Nowy cennik - tak, jak miało to miejsce również przy poprzednich podwyżkach - będzie obowiązywał wyłącznie turystów. Wzrost kosztów nie dotknie mieszkańców Zakopanego, którzy są w posiadaniu Zakopiańskiej Karty Mieszkańca. Niestety, nie przewidziano podobnych ulg dla osób zamieszkujących w pobliskich miejscowościach, które odwiedzają Zakopane z powodu pracy czy szkoły.

Ceny w Zakopanem 2024. Tyle trzeba zapłacić za parking w centrum Zakopanego

Wiceburmistrz miasta Tomasz Filar poinformował, że opłata że opłata za pierwszą godzinę postoju w ścisłym centrum wzrośnie z 5 zł do 6 zł. Każda kolejna godzina parkowania również będzie kosztowała więcej niż dotychczas. Za drugą godzinę kierowcy zapłacą 7,2 zł, trzecią 8,6 zł, a każdą kolejną 6 zł

Wynika z tego, że parkowanie w Zakopanem może okazać się droższe niż w Warszawie. W stolicy pozostawienie samochodu na godzinę to koszt 4,50 zł

- czytamy w serwisie Onet. Warto pamiętać, że osoby, które posiadają Zakopiańską Kartę Mieszkańca mogą liczyć na konkretne zniżki. Po okazaniu tego dokumentu pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł. Ponadto tamtejsi mieszkańcy mają prawo do bezpłatnego postoju przez godzinę dziennie w strefie płatnej oraz możliwość skorzystania ze specjalnych miejsc, na których nie mogą stawać turyści. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy twoim zdaniem podwyżka cen parkowania w Zakopanem to dobre rozwiązanie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.