Leki do samolotu a kontrola na bramkach. Tak unikniesz niepotrzebnych problemów

Czy można wejść do samolotu z lekami? Przed wylotem każdego pasażera czeka kontrola bagażu podręcznego, w którym mogą znajdować się jedynie konkretne rzeczy. Na liście przedmiotów zabronionych uwzględniono również lekarstwa? W tym przypadku zniesiono nawet limity.

Odprawa oraz kontrola walizek to nieodłączne elementy każdej podróży samolotem. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów linie lotnicze ustaliły zasady oraz liczne ograniczenia dotyczące tego, co można wnieść ze sobą na pokład. W związku z tym, że teraz za bagaż rejestrowany trzeba sporo dopłacić, mimo wszystko wiele osób decyduje się na podróż wyłącznie z bagażem podręcznym. Co zatem może się w nim znajdować? 

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Leki w bagażu podręcznym. Przeźroczysta kosmetyczka do samolotu to must have

Osoby, które muszą zażywać konkretne lekarstwa, nie powinny się martwić, gdyż nie obowiązuje zakaz przewożenia ich w bagażu podręcznym. Pasażerowie mogą mieć przy sobie zarówno leki ogólnodostępne (bez recepty), jak i te wydawane z przepisu lekarza. Warto jednak poinformować o tym pracownika kontroli bezpieczeństwa oraz przewozić je w oddzielnej torebce, na przykład przeźroczystej - takiej, która służy również do transportu płynów. Co więcej, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą także oryginalnych opakowań i ulotek, ponieważ służby lotniska mogą poprosić kontrolowanego o wykazanie autentyczności lekarstw. W przypadku leków na receptę należy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza lub samą receptę. Produkty medyczne są zwolnione z ograniczeń ilościowych i objętościowych, co oznacza, że butelka z syropem nie musi mieć maksymalnie 100 ml. Poza lekami wydawanymi na receptę i ogólnodostępnymi, na pokład samolotu można wnieść także płyny do dezynfekcji o stężeniu alkoholu poniżej 70 proc., płyn do soczewek kontaktowych oraz roztwór soli fizjologicznej. Wszystkie te produkty są zazwyczaj traktowane jako leki ogólnodostępne. 

Co można zabrać do samolotu? Tak może wyglądać bagaż podręczny Ryanair i LOTT

Choć w tej kwestii linie lotnicze są raczej zgodne, warto pamiętać, że w ich regulaminach mogą występować pewne różnice. Właśnie dlatego przed każdą podróżną należy sprawdzić, co dokładnie dany przewoźnik pozwala wnosić na pokład samolotu, aby nie narazić się na nieprzyjemną konfrontację ze służbami lotniska. Poza lekami, zarówno Ryanair, jak i PLL LOTT zezwalają na zabranie ze sobą sprzętu medycznego.

Możesz wziąć na pokład sprzęt medyczny bez dodatkowych opłat, ponad limity bagażu osobistego, pod warunkiem uzyskania uprzedniej zgody zespołu pomocy specjalnej

- czytamy an stronie Ryanair. Natomiast, według rozpiski na stronie PLL LOTT sprzęt medyczny to między innymi:

  • zasobniki z tlenem lub powietrzem,
  • laska do podpierania się,
  • inhalator,
  • glukometr,
  • mały medyczny/kliniczny termometr,
  • defibrylator AED.

Zanim jednak pasażer wsiądzie z jednym z tych sprzętów do samolotu, powinien skontaktować się z przewoźnikiem, aby ustalić warunki transportu. To samo dotyczy również wózków inwalidzkich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: