Grecja to cudowne miejsce na wakacyjne wypady. Jak się do nich przygotować?

Grecja jest piękna i od lat cieszy się popularnością, jeśli chodzi o miejsce na letni urlop. Piękne widoki, smakowita kuchnia, przyjaźnie nastawieni miejscowi - to recepta na udany wypoczynek.

Najczęściej, gdy szukamy miejsca na urlop, wybór pada na miejsca ciepłe i egzotyczne. Jednym z takich, które nie są bardzo oddalone, a jednocześnie spełniają te wymagania, jest właśnie Grecja. Nie da się szybko i szczegółowo opisać tego, jak piękne jest to miejsce.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Grecja — kilka słów o samym kraju

Grecja to państwo położone w Europie na Półwyspie Bałkańskim. Ma bardzo długą linię brzegową, dzięki czemu oblewa ją aż cztery morza: Jońskie, Śródziemne, Egejskie i Kreteńskie. Grecja jest krajem, w którego skład wchodzi nie tylko część kontynentalna, ale także aż 2500 wysp, przy czym tylko 165 jest zamieszkanych, a kilka z nich cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów.

Grecja jest miejscem bardzo dobrze znanym dzięki historii i literaturze. Większości osób kojarzy się m.in. z demokracją, igrzyskami, sportem, teatrem i filozofią. Wybierając się tam na wakacje, ma się zatem okazję zobaczyć nie tylko niezwykłą przyrodę i krajobrazy, ale także zaczerpnąć niesamowitej atmosfery i wręcz "dotknąć" greckiej kultury.

Kreta — czy warto tam pojechać?

Kreta jest to wyspa na Morzu Śródziemnym i należy do Grecji. Lot na nią trwa raptem 3 godziny. Krajobraz to nie tylko jasne i piękne plaże, ale także skaliste, niesamowite wybrzeża. Na wyspie można znaleźć atrakcje zarówno dla osób, które lubią bardzo zaludnione, turystyczne miejsca, jak i dla tych, którzy chcą pobyć w samotności. Kreta jest zdecydowanie zatłoczona (zwłaszcza w sezonie), ale znaleźć można mniej popularne miejsca jak np. miasteczka Plakias i Dmnoni, które są równie urokliwe, a jednak mniej zaludnione, bardziej kameralne. Wśród plażowych atrakcji wymienić można Elafonisi, Preveli, Seitan Limania, Vai i Laguna Balos, a także jezioro Kournas. Niesamowitych widoków dostarcza również wąwóz Samaria. Wśród miejscowości, które zdecydowanie są tłoczne i poza pięknymi plażami dają również możliwość korzystania z atrakcji miejskich, wymienić można Heraklion czy Malię. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jednocześnie najbardziej popularną jest na pewno miasteczko Knossos. Cieszy się ono niesamowitą popularnością dzięki obecności niezwykłych zabytków — w tym fragment minojskiego pałacu.

Heraklion — piękne i oblegane miasto

Heraklion, czy też Iraklion, to stolica Krety i największe miasto na wyspie. Na miejscu znajdują się pierwsze ślady osadnictwa, które pochodzą z VII w. p.n.e. Miasto w obecnym swym kształcie zostało stworzone przez Saracenów ok. 824 r. Następnie przez kilkaset lat miasto zmieniało "właścicieli", by ostatecznie stać się stolicą Krety. Jedną z atrakcji jest sam spacer wąskimi uliczkami i podziwianie miasta, które poddawało się różnym wpływom przez setki lat. Warto dotrzeć do Muzeum Archeologicznego i je także zwiedzić. Kolejnym punktem, który powinien być zrealizowany, to obejrzenie traktu handlowego Daidalou, portu z arsenałami, Loggii Weneckiej, fortecy Rocca al. Mare i kościoła św. Tytusa.

Rodos — kolejne piękne miejsce warte zobaczenia

Rodos to następna grecka wyspa, która położona jest pomiędzy Morzem Egejskim a Śródziemnomorskim. Jest największa w archipelagu Dodekanezu. Z jej brzegów można zobaczyć wybrzeże Turcji. Nazwa pochodzi od starego, greckiego słowa, które oznaczało hibiskus. Sama wyspa nie jest dużych rozmiarów, bo autem da się ją zwiedzić w dwa dni. Jest jednak bardzo bujnie porośnięta przez rośliny, które w okresie kwitnienia robią absolutnie niesamowite wrażenie. Rodos porastają bowiem eukaliptusy, róże, oleandry, drzewa oliwne. Wszędzie więc unoszą się niezwykłe, egzotyczne aromaty.

Stolicą jest miasto o tej samej nazwie, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Uznaje się, że jest to jedno z niewielu na świecie starożytnych miast, w których dalej mieszkają ludzie. Dlatego też jest tu wiele godnych uwagi zabytków o światowej sławie np. świątynia Afrodyty czy ulica Rycerska — jest jedną z niewielu średniowiecznych ulic, które przetrwały do dziś. Niezwykłym miejscem jest też Epta Piges, czyli Siedem Źródeł. Jest to siedem strumieni, które trafiają do sztucznego jeziora oraz na wodospad. Jest to miejsce, które cieszy się największym zainteresowaniem, gdy panuje upał. Tam bowiem jest wówczas przyjemnie chłodniej. Poza tym wśród atrakcji dostępnych na wyspie wymienić można np.: Dolinę Motyli, surfing na Prasonisi, nurkowanie.

Santorini — idealna na wakacje i wypoczynek

Santorini należy do archipelagu o tej samej nazwie. Jest administracyjnie podporządkowana Grecji. Nazwa została nadana w XIII w. Santorini zyskała popularność m.in. z powodu produkowanego tam wina. Ogromne wrażenie robią zbudowane tam białe domki, które znajdują się na całych ścianach wulkanicznej kaldery. Ta biel fascynuje, tym bardziej że stanowi swego rodzaju kontrast dla koloru morza, zieleni i otoczenia. Klimat wyspy też jest specyficzny i sprzyja temu, by wybierać się tam na urlop. Zimą jest bowiem przyjemna temperatura i sporo pada, a latem jest ciepło i słonecznie, ale nie ma upałów. Jedną z miejscowości, którą warto zobaczyć ze względu na spektakularne widoki jest Imerovigli. Nie tylko można tutaj podziwiać zabudowania charakterystyczne dla tej wyspy, ale także skałę Skaros, z której można zobaczyć najbardziej niezwykłe wschody i zachody słońca. Kolejną wartą zobaczenia są "greckie Pompeje", czyli miejscowość, która pokryta była pyłem wulkanicznym, a pod jego warstwą archeolodzy znaleźli niesamowite freski. Wyspa posiada także niesamowite, warte zobaczenia plaże, jak Vlychada Beach czy Red Beach.

Zakynthos — jej popularność nie powinna budzić zaskoczenia

Tak… to kolejna niezwykła wyspa, której uroków nie można odmówić. Zakynthos znajduje się na Morzu Jońskim. Niektórzy twierdzą, że jest to jedno z miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wyspa posiada jedną z plaż, które uważane są za najpiękniejsze na świecie. Znajduje się tam wrak statku, a sama zatoka nosi nazwę Zatoki Wraku. Do tego niezwykłe, turkusowe wody sprawiają, że całość ma niemal bajkowy wygląd. Uroku dodają też znajdujące się tam jaskinie. Na klifach dostępne są wieże widokowe, z których można zrobić niezapomniane fotografie. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów, o czym świadczą dostępne tam kurorty i liczne atrakcje dostosowane do potrzeb zwiedzających. Ciesząc oko współczesnymi możliwościami, nie można zapomnieć o zabytkach takich jak np.: kościół św. Dionizosa czy ruiny zamku Bohali.

Chalkidiki — niezwykły półwysep

To kolejne miejsce w Grecji, którego nie można przeoczyć. Półwysep Chalkidiki znajduje się u wybrzeży Morza Trackiego. Jest tam wiele atrakcji w zasadzie niezależnie od tego, jak bardzo wygórowane ma się wymagania. Półwysep Kassandra posiada niezwykłe kurorty i hotele, które słyną z wysokiego standardu. Z kolei Sithonia posiada kameralne pensjonaty, dla osób poszukujących spokoju. Na całym półwyspie dostępne są np. miejsca biwakowe. Każdy więc znajdzie dogodny dla siebie nocleg. W obu tych miejscach z powodzeniem skorzystać można np., z nurkowania, windsurfingu czy narciarstwa wodnego. Półwysep ma też piękne przystanie jachtowe i niesamowite zabytki, jak np. miejsca narodzin Arystotelesa. Następnie góra Athos, na którą kiedyś mogli wchodzić tylko mężczyźni, a gdzie dalej istnieje prawosławne państwo monastyczne, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Półwysep jest absolutnie zjawiskowy, więc bardzo dobrym pomysłem jest też aktywny wypoczynek. Świetnie sprawdzi się tutaj trekking. Szlaki snują się bowiem nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale i górskimi, które wymagać będą sporej sprawności fizycznej.

Mykonos — czyli "Wyspa Wiatrów", którą trzeba zobaczyć

Jest to następna, niezwykle piękna, grecka wyspa, która znajduje się na Morzu Egejskim. Mykonos zyskała swoją drugą nazwę dzięki silnym wiatrom "meltom", które czasem tam wieją. Dzięki nim korzystać jednak można ze sportów wodnych. Jest to jedna z turystycznych stolic, która w sezonie tętni życiem. I tutaj nie brakuje malowniczych, białych domków, piaszczystych plaż i błękitnych wód, które zdecydowanie przyciągają wzrok. Niezwykłym miejscem jest Alefkantra, która bywa nazywana "Małą Wenecją". Oprócz bowiem "zwykłych widoków" znajdujące się tam domy są tak blisko morza, że zalewane są falami, co potęguje romantyczny efekt. Wiatry, które przyczyniły się do nadania wyspie drugiego imienia, sprawiły, że jednocześnie postawiono tam liczne wiatraki. Wzorem dla nich były te holenderskie. Teraz natomiast stanowią atrakcję turystyczną. Wśród zabytków na pewno warte zobaczenia są np. ruiny świątyń Artemidy czy też klasztor Tourliani. Warty zobaczenia jest także Panagia Paraportiani, tj. kościół, który składa się z pięciu kaplic i wygląda, jakby był ze skały.

Kos — piękna i niezwykła wyspa

Grecja zdecydowanie może się pochwalić swoimi licznymi wyspami, z których jedna jest piękniejsza od drugiej. Wśród nich wymienić można z całą pewnością Kos. Położona jest na Morzu Egejskim. Zyskała swoją popularność dzięki bardzo długim plażom i odizolowanym wioskom. Jedną z największych atrakcji jest tutaj możliwość uprawiania sportów wodnych w otoczeniu niezwykłych, pięknych krajobrazów, a do tego w lazurowej wodzie. Dlatego też często pojawiają się tutaj miłośnicy windsurfingu czy kitesurfingu. Na wyspie możliwe są jednak również inne sporty, jak np. jazda na rowerze czy tereny wspinaczkowe. Wśród miejsc, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę w swoich planach, są przepiękne plaże np. Marmari, Paradise Beach czy Lambi. Warto także poświęcić chwilę na zobaczenie znajdujących się tam zabytków, np. Starożytnego amfiteatru czy Muzeum Archeologicznego. Dostępne są także termy Embros, które są naturalnymi basenami z ciepłą wodą. To, że otoczone są klifami, dodaje im tylko dodatkowego uroku.

Zobacz też: Poznaj malowniczą grecką wyspę, gdzie masowa turystyka nie dotarła. Jest tu cicho, bajkowo i spokojnie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.