Kuracjusze i turyści uwielbiają to uzdrowisko nad jeziorem. Tu pobyt spędzisz w pałacu z XIX wieku

Czy można sobie wybrać miejsce w sanatorium? Pobyt w uzdrowisku to doskonały sposób na regenerację zdrowia, przy czym niektóre ośrodki cieszą się szczególną popularnością wśród kuracjuszy. Podpowiadamy, które uzdrowiska nad jeziorami są warte odwiedzenia i co zrobić, aby tam wyjechać.

Miejsca położone nad jeziorami są chętnie wybierane jako kierunki weekendowych lub wakacyjnych wyjazdów. Jeśli natomiast dodamy do tego leczenie uzdrowiskowe, otrzymujemy naprawdę udany pobyt, który przyniesie nam wiele korzyści. Czy możemy jednak liczyć w tym przypadku na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia? Okazuje się, że sprawa jest złożona. 

Zobacz wideo Czy budżet udźwignie propozycję Trzeciej Drogi, by skrócić czas oczekiwania na specjalistę do 2 miesięcy?

Skierowanie do sanatorium a wybór ośrodka. Czy można sobie wybrać sanatorium z NFZ 2024?

Jak wyjaśnia portal prawo.pl, od 2024 roku miały zacząć obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi pacjent mógłby sam lub wspólnie z lekarzem decydować, gdzie odbędzie się jego leczenie uzdrowiskowe. Ostatecznie jednak ich nie wprowadzono, co oznacza, że nie możemy sami wybierać ośrodka. Po otrzymaniu skierowania do sanatorium miejsce oraz termin leczenia zostaną wyznaczone na podstawie naszych indywidualnych potrzeb zdrowotnych i dostępności w poszczególnych placówkach. Co prawda, istnieje możliwość zasugerowania konkretnego uzdrowiska, ale końcową decyzję podejmuje oddział NFZ.

Inaczej wygląda to w przypadku pobytu w sanatorium prywatnie. Wówczas nie potrzebujemy nawet skierowania lekarza, a miejsce i termin leczenia zależy w pełni od naszych preferencji. Oczywiście musimy liczyć się wtedy z wyższymi kosztami. Niezależnie jednak od tego, z którego wyjazdu do sanatorium będziemy korzystać, warto mieć na uwadze dwa ośrodki nad jeziorami cieszące się bardzo pozytywnymi opiniami. Być może oferowane przez nie zabiegi pokryją się nawet z naszymi potrzebami i będziemy mogli skorzystać z NFZ.

Turnusy rehabilitacyjne nad jeziorem. Te uzdrowiska są uwielbiane przez kuracjuszy

Pierwsze sanatorium wyjątkowo cenione przez kuracjuszy to pałac w Płazach. Co ciekawe, ośrodek znajduje się w XIX-wiecznym neorenesansowym pałacu nad Jeziorem Niesłysz, co dodaje pobytowi wyjątkowości. Obiekt wyróżnia się wysokim standardem usług, a także pięknym otoczeniem przyrody. Pobyt w pałacu w Płazach jest szczególnie polecany pacjentom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, przy czym leczone tu są też układ krążenia, narządy ruchu, padaczka, cukrzyca czy choroby neurologiczne. "Wprost" przypomina, że do marca 2023 roku aż 250 osób mogło odbyć tu leczenie za darmo. Choć program się zakończył, to niewykluczone, że powróci w przyszłości.

Dużą popularnością cieszy się również Uzdrowisko Kamień Pomorski, gdzie pacjenci korzystają z leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji już od ponad 50 lat. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu m.in. chorób narządów ruchu i układu krążenia, chorób reumatologicznych, neurologicznych, a także we wczesnej rehabilitacji kardiologicznej, ortopedyczna i kobiet po mastektomii. Wśród dostępnych tu obiektów wyróżnia się zabytkowy Szpital Uzdrowiskowy Mieszko z przełomu XIX i XX wieku. Warte uwagi jest także malownicze sanatorium uzdrowiskowe w Augustowie czy to znajdujące się Polańczyku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy miałeś/aś już okazję odwiedzić uzdrowisko nad jeziorem?
Więcej o:
Copyright © Agora SA