To będzie "perła" wśród kąpielisk. Sztuczne wyspy, kładki i wieżowiec na wodzie to nie wszystko

Turystyczna mapa Polski stale się rozrasta. Tym razem nowa atrakcja pojawi się w okolicach Kielc, gdzie ma powstać nowoczesny ośrodek rekreacyjny. Stary zbiornik zamieni się w niezwykłe kąpielisko z licznymi kładkami, sztucznymi wyspami i parkiem linowym. Projekt wygląda obiecująco.

W ciągu ostatnich kilku lat w wielu miejscach w naszym kraju powstały liczne atrakcje, które sprawiają, że Polska jest coraz chętniej odwiedzana przez zagranicznych turystów. W sezonie letnim największą uwagę przykuwają kąpieliska. I choć niedawno pisaliśmy o zamknięciu jednego z tych najbardziej popularnych, dziś mamy nieco lepszą wiadomość. Otóż w innym regionie Polski właśnie powstała wizualizacja iście luksusowego resortu

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Kielce z nową atrakcją. Była kopalnia piasku w Sukowie zamieni się w kolejne "polskie Maledwiy"

Piaskownia Suków pod Kielcami niegdyś była ulubionym miejscem tamtejszych mieszkańców, gdzie przychodzili schłodzić się w upalne dni. Mimo tego nigdy nie była legalnym kąpieliskiem, jednak już za kilka lat nareszcie ma się to zmienić. Właściciel podjął decyzję o poddaniu rewitalizacji obszaru dawnej kopalni na cele rekreacyjne i dzięki temu ma powstać tam nowoczesny kurort z licznymi atrakcjami. W planach jest odnowa istniejącego akwenu oraz budowa wieżowca na wodzie, wieży widokowej i kilkunastu wysepek z placami zabaw oraz pomostami.

W ramach inwestycji powstanie budynek, który będzie budynkiem energetycznie dodatnim, czyli produkującym więcej energii, niż zużywa. Tego typu budownictwo odgrywa kluczową rolę łączącą zaawansowane technologie energetyczne z troską o środowisko naturalne i bioróżnorodność

- informuje grupa Industria S.A na swoim profilu na Facebook. Celem inwestycji jest nadanie temu miejscu nowego życia, tak by służyło zarówno tamtejszym mieszkańcom, jak i turystom. Architekt Dominika Skulska z pracowni Prosta Kreska przewiduje, że po wschodniej stronie akwenu powstanie strefa kąpielisk. W projekcie uwzględniono również utworzenie parku linowego oraz tężni solankowych. Natomiast wejście na teren kompleksu ma prowadzić przez marinę, gdzie będą mogły stawać żaglówki oraz kajaki. Powstanie także restauracja, a niektóre wyspy staną się siedliskami zwierząt. 

 

Industria Suków: Powstanie nowe kąpielisko nieopodal Kielc. Postawiono na nowoczesność i bezpieczeństwo, lecz nie zapomniano o naturze

Koncepcję zagospodarowania terenu, na którym znajduje się kąpielisko położone zaledwie kilka kilometrów od centrum Kielc, opublikowano w poniedziałek 3 czerwca 2024 roku. Z wizualizacji wynika, że autorom projektu zależało na tym, aby w odpowiedni sposób połączyć nowoczesność z naturą. Jednak głównym celem jest budowa bezpiecznego kąpieliska o regularnym dnie, z którego będą mogli korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. 

Chcemy tu stworzyć miejsce obcowania z naturą, dostępne dla wszystkich i bezpieczne

- wyjaśnił prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria Spółka Akcyjna, Szczepan Ruman. W tym miejscu powstanie również nowa siedziba Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Budynek położony przy północnym brzegu zalewu ma swoją architekturą nawiązywać do kopalni odkrywkowej i składać się z kilku poziomów ułożonych kaskadowo. Obiekt będzie służył między innymi do organizacji szkoleń, konferencji oraz koncertów. Wokół zalewu pojawią się także ścieżki spacerowe i droga rowerowa, która zostanie połączoną z trasą Green Velo. Inwestorzy szacują, że budowa kąpieliska i dodatkowej infrastruktury zajmie od sześciu do ośmiu lat. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy Twoim zdaniem projekt kąpieliska pod Kielcami robi duże wrażenie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA