Mieszkańcy Białegostoku długo na to czekali. Nareszcie ruszyła wspaniała, darmowa atrakcja

Mieszkańcy Białegostoku będą zachwyceni. W mieście otwarto właśnie pierwszą ogólnodostępną tężnię solankową. To wyjątkowe miejsce szczególnie spodoba się osobom zmagającym się z różnymi problemami dróg oddechowych. Sprawdź, jak poprawnie należy korzystać z atrakcji.

Kolejne miasta otwierają nowe parki wodne, które mają pozwolić odetchnąć zmęczonym upałem turystom. Białystok postanowił jednak wyjść nieco przed szereg ze swoją nową, nietypową atrakcją. W mieście otwarto bowiem pierwszą publiczną tężnię solankową. Projektem pochwalił się już prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski i opowiedział nieco o nowej konstrukcji. Jak z niej korzystać?

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Na co pomaga tężnia solankowa? Prezydent przedstawił nową atrakcję

W Białymstoku przy ulicy Pieczurki otwarto pierwszą ogólnodostępną tężnię solankową, sfinansowaną z budżetu obywatelskiego. Konstrukcja została wykonana z drewnianych pali otaczających słup wyłożony gałęziami tarniny. Roślina ta ma zwiększyć stężenie soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Pod gałęziami znajduje się natomiast urządzenie do pompowania wody, z którego na zewnątrz wydostają się krople słonej wody. Wokół źródła ustawiono ławki, aby przechodnie mogli usiąść i rozpocząć inhalację. Takie działanie ma bowiem na celu oczyszczenie dróg oddechowych i wspomaganie oddychania. 

Sól, która znajduje się w tej wodzie, wpływa bardzo pozytywnie na górne drogi oddechowe, ale również dobrze działa dla tych, którzy mają alergię

- tłumaczył prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski, podczas uroczystego otwarcia tężni. Nagranie z tego wydarzenia zostało opublikowane na oficjalnym facebookowym profilu polityka.

Ile czasu można przebywać w tężni solankowej? Zapoznaj się z zasadami obiektu

Choć tężnia solankowa jest ogólnodostępna dla wszystkich przechodniów, woda nie będzie sączyć się z niej przez cały czas. Tadeusz Truskolaski wyjaśnił podczas otwarcia, że urządzenie ma działać w godzinach 12-19 w dni powszednie oraz od 8 do 20 w weekendy. Trzeba także zaznaczyć, że przed skorzystaniem z solanki należy zapoznać się z regulaminem obiektu. Najważniejszy jest czas, w jakim można się inhalować. Według wskazówek jedna sesja w tężni nie powinna przekraczać 45 minut. Najlepiej korzystać z solanki przez około pół godziny. Warto też nastawić się na duże zainteresowanie obiektem, szczególnie w pierwszych dniach od otwarcia. Mieszkańców Białegostoku z pewnością ucieszy jednak fakt, że tężnia przy ulicy Pieczurki nie będzie jedyną w mieście. W kolejnych latach mają powstać jeszcze cztery takie konstrukcje:

  • przy ulicy Fredry,
  • przy ulicy Szkolnej,
  • w Parku Planty,
  • w Parku imienia Jadwigi Dziekońskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.