Niegdyś stanowiła dno morza, dziś zachwyca. Jura Krakowsko-Częstochowska kusi urlopowiczów atrakcjami

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina z tyloma atrakcjami, że spokojnie można spędzić na niej cały urlop. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wspinacze, jak i poszukiwacze przygód i historii. Warto się tam wybrać zarówno samotnie, jak i całą rodziną. Jura Krakowsko-Częstochowska to świetny pomysł na wakacje.

Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykle atrakcyjny region turystyczny, ciągnący się od Częstochowy, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków. Kraina ta ma bardzo urozmaicony krajobraz, nad którym górują charakterystyczne, białe ostańce oraz ruiny zamków.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Jura Krakowsko-Częstochowska: atrakcje

Czym zachwyca Jura Krakowsko-Częstochowska? Atrakcje tego obszaru wynikają głównie z jego przeszłości geologicznej. Niegdyś stanowił on dno morza, co doprowadziło do powstania wielu warstw skał, takich jak wapienie, margle czy dolomity. W wyniku procesów krasowych powstały tu liczne ostańce wapienne wznoszące się ponad powierzchnię wyżyny, a także wiele jaskini ze stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami. Jaskinie są jedną z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szczególnie polecana jest wizyta w Jaskini Nietoperzowej, największej jaskini jurajskiej mieszczącej się w Jerzmanowicach. Choć w jej wnętrzu podziwiać można wyjątkowe nacieki skalne, to tym, co przyciąga turystów szczególnie, są jej mieszkańcy: nietoperze śpiące pod jej stropem. Jaskinię można zwiedzać od kwietnia do listopada z przewodnikiem. Warte odwiedzenia są również:

  • Jaskinia Łokietka
  • Jaskinia Wierzchowska Górna
  • Jaskinia Ciemna
  • Jaskinia Głęboka.
Zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków przed wejściem do Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym
Zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków przed wejściem do Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym Jan Jerszyński/ wikipedia / CC BY-SA 2.5

Zwiedzanie Jaskini Ciemnej wiąże się z wycieczką pod ziemię, której dodatkową atrakcją jest całkowity brak elektryczności: trasę pokonuje się przy świetle świecy.

Podziemną trasę turystyczną znajdziemy również w Olkuszu. Od 2021 roku w ramach jednego biletu można zwiedzić dwie podziemne trasy: pierwsza z nich mieści się w podziemiach dawnego ratusza, druga natomiast wiedzie poprzez piwnice dawnego starostwa. Sieć podziemnych korytarzy, wydrążonych w latach 70. minionego stulecia, to atrakcja, jaką oferuje Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Tu mamy szanse zobaczyć wyrobiska chodnikowe, fragment górniczej ściany wydobywczej, komorę pomp oraz oryginalne maszyny górnicze.

Jura Krakowsko-Częstochowska: zamki konkurują z atrakcjami przyrodniczymi

Jakie jeszcze atrakcje kryje w sobie Jura Krakowsko-Częstochowska? Zamki przychodzą na myśl w pierwszej kolejności, wszak Szlak Orlich Gniazd to sztandarowa atrakcja turystyczna tego rejonu. Warto jednak pamiętać o atrakcjach przyrodniczych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na turystów czekają m.in.:

  • położona na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego Pustynia Błędowska
  • Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy polski park narodowy, w którym znaleźć można jaskinie, zamki, ciekawe formacje skalne, widokowe szlaki turystyczne czy kaplicę "Na Wodzie"
  • Dolinki Krakowskie – trasy spacerowe z ciekawymi formacjami skalnymi, pięknymi wodospadami i malowniczymi krajobrazami.
Ojcowski Park Narodowy (zdj. ilustracyjne)
Ojcowski Park Narodowy (zdj. ilustracyjne) DzidekLasek/pixabay

Jura Krakowsko-Częstochowska: mapa atrakcji

Czym jeszcze może zaskoczyć turystów Jura Krakowsko-Częstochowska? Mapa atrakcji obok pieszych szlaków turystycznych czy tras wspinaczkowych powinna zawierać również mniej oczywiste atrakcje. Mogą nimi być chociażby:

  • Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie – jedna z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jedyne czynne muzeum zapałek w Europie
  • Muzeum Agatów w Rudnie – prywatne muzeum z kilkoma tysiącami eksponatów, skamieniałościami z okresu jury oraz salą multimedialną i salą kinową
  • Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach – kolejna atrakcja Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
  • Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss w Żarkach – zachwyci zwłaszcza dzieci, które będą mogły wykonać własne słodycze
  • Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku – atrakcja turystyczna w Żarkach oferująca historyczną podróż w czasie
  • Gród na Górze Birów – zrekonstruowany i stylizowany na średniowieczną osadę
  • Park Ogrodzieniec w Podzamczu – z Parkiem Miniatur przedstawiającym miniatury zamków Jury
  • Szopka Olsztyńska – unikatowa, ruchoma, ręcznie rzeźbiona szopka z lipowego drewna, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, znana także pod nazwą Jurajskie Betlejemowo.
Gród na Górze Birów
Gród na Górze Birów Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69669748

Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej są niewątpliwie najbardziej znaną i charakterystyczną dla tego rejonu atrakcją. Wśród zamków Jury wymienić można:

  • Zamek Olsztyn – ruiny średniowiecznego zamku na Górze Zamkowej w Olsztynie
  • Zamek Ostrężnik – niewielkie fragmenty XIV-wiecznego zamku na szczycie skały
  • Zamek Mirów – ruiny zamku królewskiego, częściowo zrekonstruowany i udostępniany dla turystów
  • Zamek Bobolice – XIV-wieczny zamek królewski, odbudowany i udostępniony dla turystów
  • Zamek Bąkowiec – ruiny zamku rycerskiego w Morsku
  • Zamek w Siewierzu – ruiny zamku biskupów powstałego wśród bagnisk, leży poza Szlakiem Orlich Gniazd
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – największa warownia Jury wzniesiona na Górze Janowskiego
  • Zamek Pilcza w Smoleniu – warownia z cylindryczną wieżą, odnowiona i udostępniona do zwiedzania
  • Zamek Bydlin – ruiny XIII-wiecznej warowni
  • Zamek Rabsztyn – ruiny XIV-wiecznego zamku koło Olkusza, po rekonstrukcji odpłatnie udostępniony dla turystów
  • Zamek Pieskowa Skała – we wnętrzach kryje muzeum
  • Zamek Ojców – trwale zachowana ruina na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
  • Zamek Korzkiew – zrekonstruowany zamek, w którym mieści się hotel
  • Zamek Tenczyn w Rudnie – sukcesywnie rekonstruowany
  • Zamek Królewski na Wawelu – którego nikomu przybliżać nie trzeba.
Zamek w Bobolicach to wyjątkowa atrakcja województwa śląskiego
Zamek w Bobolicach to wyjątkowa atrakcja województwa śląskiego Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Jura Krakowsko-Częstochowska: pogoda

Jaki klimat ma Jura Krakowsko-Częstochowska? Pogoda panująca w tym regionie różni się nieco od sąsiadujących z Jurą obszarów i kształtowana jest przez klimat wyżynny. Od kwietnia do września szczególnie często występują tu burze. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, aczkolwiek największych upałów można tu doświadczyć w sierpniu. Najzimniejszym miesiącem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest zdecydowanie styczeń.

Jura Krakowsko-Częstochowska: noclegi

Turyści, których celem jest Jura Krakowsko-Częstochowska, noclegi mogą znaleźć w wielu atrakcyjnych lokalizacjach. Najczęściej wybierane są przez nich kwatery, pokoje do wynajęcia i apartamenty, popularnością cieszy się również agroturystyka. Dla turystów ważna jest zarówno atrakcyjna cena, jak i dobra lokalizacja oraz pozytywne opinie innych gości. Miejscowości, w których najczęściej poszukiwane są noclegi, to Kraków, Ojców i Częstochowa. Wybór na szczęście jest dość spory, gdyż baza noclegowa Jury Krakowsko-Częstochowskiej to ponad 400 obiektów rozmieszczonych w kilkunastu miejscowościach Małopolski i Śląska.

Zobacz też: Otoczona zewsząd pięknymi krajobrazami Polska Szwajcaria zaprasza na urlop. Przepis na udany wypoczynek

Więcej o: