W samym sercu Łodzi stoi wyjątkowa budowla. Nie bez powodu turyści nazywają ją "polskim Luwrem"

Jak aktywnie spędzić czas w Łodzi? Jeśli lubisz oglądać stare budowle, zachwycające swoją architekturą i skrywające wyjątkowe historie, jedź do centrum miasta. Stoi tam przepiękna kamienica, zwana "polskim Luwrem". Niegdyś mieszkał tam ważny przedsiębiorca.

Mówi się, że Łódź można kochać albo nienawidzić. Podczas gdy jedni stronią od tego miasta, inni widzą w nim urok i pewnego rodzaju tajemniczość. Świetnym dowodem na zróżnicowany krajobraz Łodzi jest piękny pałac, który od 1888 roku stoi w samym jej sercu. Mowa o rezydencji Izraela Poznańskiego, łódzkiego przemysłowca, uważanego za jednego z trzech "królów bawełny" w tym mieście.

Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park

Kiedy powstał Pałac Poznańskiego w Łodzi? Historia wyjątkowej kamienicy

W XIX wieku Izrael Poznański był jednym z największych przedsiębiorców w Łodzi. W 1877 roku kupił narożną skromną kamienicę wraz z budynkami magazynowymi na zbiegu ulic Ogrodowej i Stodolnianej (dziś Zachodniej), by urządzić tam siedzibę dla swojej firmy, a przy okazji także dom rodzinny. Pierwszym architektem pracującym nad pałacem był Hilary Majewski, jednak z czasem jego projekt został przekształcony przez kolejnych ekspertów, takich jak Juliusz Jung, Adolf Zeligson oraz Dawid Rosenthal. Budynek utrzymano w stylu eklektycznym. Widać w nim motywy zaczerpnięte z neorenesansu włoskiego i francuskiego oraz neobaroku. Dachy zbudowano w kształcie kopuły, a elewację ozdobiono różnymi figurami: od mitycznych postaci, po współczesnych robotników. W ten sposób chciano podkreślić szacunek do ciężkiej pracy i wysiłku. 

Czy można zwiedzać Pałac Poznańskiego w Łodzi? Dziś stoi tam muzeum

Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna część budynku zostały świetnie zachowane. W środku znajdują się wielkie salony, ale także mniejsze pomieszczenia, niegdyś pełniące funkcję mieszkalną. Z kolei dziś Pałac Izraela Poznańskiego jest siedzibą Muzeum Miasta Łódź, w którym można poznać historię mieszkańców tego regionu. Eksponaty przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Na wystawach zapoznamy się z historią Łodzi oraz jej mieszkańców związanych ze sztuką, muzyką, literaturą, teatrem i plastyką, na przykład obejrzeć gabinet Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina czy też Marka Edelmana. Cena biletu normalnego do muzeum na wystawy stałe to 25 złotych, a na stałe i czasowe 28 złotych. Z kolei bilet ulgowy kosztuje 20 złotych na wystawy stałe i 22 złote na stałe i czasowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.