Mówi się, że Łódź można kochać albo nienawidzić. Podczas gdy jedni stronią od tego miasta, inni widzą w nim urok i pewnego rodzaju tajemniczość. Świetnym dowodem na zróżnicowany krajobraz Łodzi jest piękny pałac, który od 1888 roku stoi w samym jej sercu. Mowa o rezydencji Izraela Poznańskiego, łódzkiego przemysłowca, uważanego za jednego z trzech "królów bawełny" w tym mieście.
W XIX wieku Izrael Poznański był jednym z największych przedsiębiorców w Łodzi. W 1877 roku kupił narożną skromną kamienicę wraz z budynkami magazynowymi na zbiegu ulic Ogrodowej i Stodolnianej (dziś Zachodniej), by urządzić tam siedzibę dla swojej firmy, a przy okazji także dom rodzinny. Pierwszym architektem pracującym nad pałacem był Hilary Majewski, jednak z czasem jego projekt został przekształcony przez kolejnych ekspertów, takich jak Juliusz Jung, Adolf Zeligson oraz Dawid Rosenthal. Budynek utrzymano w stylu eklektycznym. Widać w nim motywy zaczerpnięte z neorenesansu włoskiego i francuskiego oraz neobaroku. Dachy zbudowano w kształcie kopuły, a elewację ozdobiono różnymi figurami: od mitycznych postaci, po współczesnych robotników. W ten sposób chciano podkreślić szacunek do ciężkiej pracy i wysiłku.
Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna część budynku zostały świetnie zachowane. W środku znajdują się wielkie salony, ale także mniejsze pomieszczenia, niegdyś pełniące funkcję mieszkalną. Z kolei dziś Pałac Izraela Poznańskiego jest siedzibą Muzeum Miasta Łódź, w którym można poznać historię mieszkańców tego regionu. Eksponaty przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Na wystawach zapoznamy się z historią Łodzi oraz jej mieszkańców związanych ze sztuką, muzyką, literaturą, teatrem i plastyką, na przykład obejrzeć gabinet Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina czy też Marka Edelmana. Cena biletu normalnego do muzeum na wystawy stałe to 25 złotych, a na stałe i czasowe 28 złotych. Z kolei bilet ulgowy kosztuje 20 złotych na wystawy stałe i 22 złote na stałe i czasowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.