Lato to oczywiście czas beztroskich wakacji. Jeśli nie masz w planie egzotycznego urlopu, ale marzy ci się wyjechać na kilka dni za granicę i zobaczyć coś zupełnie nowego, jedź do Niemiec. Nie chodzi jednak o zwiedzanie Berlina czy Drezna, w których roi się od polskich turystów. Warto wsiąść w samochód i przejechać się do Poczdamu. To miasto oddalone od niemieckiej stolicy o niecałe 40 kilometrów, więc wyprawa nie będzie długa. Na miejscu jednak czeka sporo atrakcji, w tym jedyny w swoim rodzaju bajkowy pałac.
Historia pałacu Sanssouci sięga XVIII wieku, gdy Poczdam stanowił siedzibę władców Prus. Pewnego dnia król Fryderyk II Wielki nakazał wycięcie starych drzew, a na ich miejscu stworzył ogrody tarasowe. Rok później rozpoczęto w pobliżu budowę pałacu, który miał służyć władcy za letnią rezydencję. Z uwagi na fakt, że król stronił od ludzi, chciał w tym miejscu w spokoju pracować, skupić się na literaturze i filozofowaniu. To właśnie dlatego pałac nazwano "sans souci", co po francusku oznacza "bez zmartwień". Ostatecznie budowę ukończono w 1747 roku, a Fryderyk II Wielki bardzo chętnie przebywał w swojej nowej rezydencji. Co ciekawe, miejsce to miało być wolne od kobiet i do środka zapraszano tylko wybitnych mężczyzn, z którymi król mógł porozmawiać o sztuce. W latach 1840–1842 pałac został przebudowany i rozbudowany na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV, a dziś stanowi wyjątkową atrakcję miasta.
W 1990 roku Pałac Sanssouci wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś stanowi siedzibę muzeum, chętnie odwiedzanego przez turystów. Wstęp kosztuje:
Warto pamiętać, że liczba odwiedzających na dzień jest ograniczona, dlatego przed planowaną wizytą warto sprawdzić, czy jest jeszcze miejsce. Zarówno wnętrze, jak i sama budowla robią ogromne wrażenie z uwagi na bogate zdobienia i piękną architekturę, jednak punktem głównym zwiedzania są ogrody tarasowe. Cały park zajmuje powierzchnię aż 700 akrów i składa się z kilku ogrodów, między innymi z barokowego ogrodu dekoracyjnego z wielką fontanną i kamiennymi rzeźbami oraz z ogrodu kuchennego. Na całym terenie rozmieszczono imponujące budowle, mniejsze pałace lub obiekty użytkowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.