Lato to czas wakacji, a w związku z tym także zagranicznych podróży. Jeśli nadal planujesz swój wyjazd, koniecznie sprawdź stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warto pamiętać, że nie wszędzie można liczyć na bezpieczny urlop. Z uwagi na wojny, zagrożenia terrorystyczne, wysoką przestępczość i różne choroby, MSZ odradza wyjazdy w niektóre części świata. Sprawdź, z jakich podróży lepiej zrezygnować, zanim spakujesz walizki.
Na początek należy zaznaczyć, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zabrania nikomu wyjazdu w dane miejsce. Z uwagi na wysokie ryzyko może jednak zasugerować i odradzić podróże do niektórych państw. W tym celu opracowano cztery stopnie zagrożenia:
W przypadku podróży z pierwszym stopniem ostrożności nie trzeba się martwić. Wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak w Polsce. Drugi stopień dotyczy na przykład Indii, gdzie może występować zagrożenie terrorystyczne, lub Islandia z uwagi na erupcje wulkanu. Lepiej jednak zrezygnować z podróży do państwo oznaczonych trzecim i czwartym stopnie. Które to miejsca?
Trzeci stopień, czyli rezygnacja z podróży niekoniecznych, dotyczy między innymi Jamajki, gdzie występuje wysoki poziom przestępczości, w tym napadów z bronią i morderstw. Z tego samego powodu odradza się również wycieczek do Kolumbii, Meksyku, na Madagaskar czy obszar Peru graniczący z Ekwadorem. Z kolei czwarty stopień dotyczy państw objętych stanem wojny i napiętej sytuacji politycznej, na przykład:
MSZ stanowczo odradza też wycieczek do Wenezueli, Kenii czy na Haiti, gdzie stale rośnie poziom przestępczości. Co ciekawe, czwarty stopień obejmuje aktualnie sporą cześć Brazylii z uwagi na ulewne deszcze i powodzie, wysoki poziom przestępczości oraz wzrost zachorowań na dengę. Polacy, którzy planują w najbliższym czasie podróż do Egiptu, również powinni uważać. Odradza się wycieczek do gubernatorstwa Synaju Północnego, na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem oraz do Doliny Nilu. W pozostałej części kraju zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na częste aresztowania obcokrajowców i podwyższone zagrożenie terroryzmem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.