Sinice atakują. Kolejne kąpieliska pozamykane. Parawany schowajcie do szuflady

Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenia dla urlopowiczów. W kilku popularnych kąpieliskach wykryto obecność sinic. To oznacza, że wejście do wody będzie zabronione. Sprawdź listę miejsc, w którym nie można się kąpać, nim wyjedziesz na wakacje.

Piękna pogoda i trwające od niedawna wakacje zachęcają Polaków do coraz częstszych wyjazdów nad wodę. Jedni lecą za granicę, drudzy jadą nad Morze Bałtyckie, a jeszcze inni wybiorą lokalne kąpieliska. Jeśli znajdujesz się w gronie osób, które zdecydowały się urlop w Polsce, lepiej uważaj. Główny Inspektorat Sanitarny coraz częściej informuje o pojawieniu się sinic w różnych miejscowościach. W tych miejscach nie wejdziesz do wody.

Zobacz wideo Żółta woda w Bałtyku. To efekt pylenia sosen

Sinice mapa. Nie tylko nad Bałtykiem. GIS wydał ostrzeżenia

W czwartek Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenia dotyczące zakwitu sinic na różnych kąpieliskach. Przede wszystkim dotyczy on trzech popularnych miejsc w województwie pomorskim, czyli:

  • Łazienki Południowe I w Sopocie,
  • Molo w Gdańsku Brzeźnie,
  • Gdynia Śródmieście.

O ile sinice w Trójmieście nie są zaskoczeniem, bo nie jest to pierwszy raz kiedy turyści przebywający w tej okolicy muszę zrezygnować z kąpieli, tak zaskakują kolejne komunikaty. Zakwit glonów pojawił się również w jeziorach i zbiornikach wodnych. Czerwone flagi wywieszono w takich miejscach jak:

  • Kąpielisko nr 1 na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku (województwo zachodniopomorskie),
  • Kąpielisko Miejskie w Swobodnej (województwo warmińsko-mazurskie),
  • Kąpielisko Miejskie w Środzie Wielkopolskiej nad Zalewem Średzkim (województwo wielkopolskie),
  • Kąpielisko przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany nad jeziorem Paprocany w Tychach (województwo śląskie),
  • Kąpielisko Królewieckie we Wrocławiu (województwo dolnośląskie).

Sinice Bałtyk 2024. Jak niebezpieczne są sinice? W tych miejscach lepiej się nie kąpać

Sinice każdego roku stanowią problem w wielu częściach kraju, jednak tym razem pojawiły się znacznie szybciej niż przypuszczano. Pierwsze komunikaty pojawiły się już w czerwcu, co jest dość nietypowym zjawiskiem. Warto zaznaczyć, że sinice pojawiają się w zbiornikach w wyniku zakwitu glonów, któremu sprzyja wysoka temperatura i dobre nasłonecznienie. Z uwagi na ogromne upały, z jakimi w ostatnim czasie mamy do czynienia, cyjanobakterie mnożą się jeszcze szybciej. O ich obecności w danym kąpielisku świadczy przede wszystkim zmiana koloru wody na mętny i zielony oraz gęsta piana na tafli. Jeśli zaobserwujesz takie zjawiska, lepiej zrezygnuj z pływania. Kąpiel w wodzie z sinicami może zakończyć się nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem i zawrotami głowy lub problemami skórnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: