Czeska Szwajcaria imponuje mieszanką skalnych labiryntów i wąwozów oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. To tutaj kręcono sceny filmu "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa".
Jak przygotować się, jeśli celem naszej wycieczki jest Czeska Szwajcaria? Mapa papierowa jest raczej trudno dostępna w polskich księgarniach, natomiast poglądową mapę Czeskiej Szwajcarii, wraz z zaznaczonymi i opisanymi ścieżkami i szlakami, bez problemu otrzymamy na miejscu. Warto jednak wcześniej ściągnąć z Internetu mapę Czeskiej Szwajcarii na telefon, co może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy będziemy offline.
Park Narodowy Czeska Szwajcaria utworzono z początkiem stycznia 2000 roku, jako czwarty park narodowy w Czechach. Obszar parku, obejmujący powierzchnię około 79 kilometrów kwadratowych, wydzielono z Obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Powołanie parku miało na celu zachowanie unikalnych form skalnych, obszarów o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu oraz naturalnych ekosystemów. Niestety, mimo objęcia tych terenów ochroną, nie udało się uniknąć poważnych pożarów lasu. Ostatni z nich miał miejsce latem 2022 roku i objął około 3200 ha trudno dostępnego terenu, a działania strażaków utrudniały wysokie temperatury powietrza.
Czym przyciąga Czeska Szwajcaria? Atrakcje parku są na tyle liczne, że na ich odwiedzenie warto poświęcić kilka dni. Do najciekawszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii zaliczane są:
Jak zwiedzać Park Narodowy Czeska Szwajcaria? Szlaki są w większości ogólnodostępne nie tylko dla turystów, ale też i ich psów. Czesi nie tylko nie wprowadzają większych ograniczeń dla czworonogów, ale też dbają o ich komfort, wydzielając specjalne miejsca, w których pies może napić się wody.
Dobrym pomysłem będzie pozostawienie samochodu na parkingu w Mezni Louka i wyruszenie szlakiem pieszym w kierunku Wąwozu Edmunda. Całej trasy nie da się pokonać pieszo, konieczna będzie przeprawa łódką. Najpierw flisak przewiezie nas przez Dziki Wąwóz, później czeka nas przeprawa przez Wąwóz Edmunda. Tu flisak poprzez pociągnięcie sznurka uruchomi sztuczny wodospad. Idąc dalej można dotrzeć do parkingu w miejscowości Hrensko, skąd czerwonym szlakiem można dojść do Bramy Pravčickiej oraz pałacyku Sokole Gniazdo. Stąd trasa w dół doprowadzi ponownie do parkingu przy Mezni Louka.
Z kolei wyruszając z miejscowości Jetrichovice można zrobić pętlę po punktach widokowych. Czerwonym szlakiem dojdziemy do punktu Mariina vyhlidka, a następnie do platformy widokowej Vileminina stena. Najbardziej zaprawieni w bojach mogą zdecydować się dotrzeć do punktu Vyhlidka Rudolfuv kámen. Zejście do Jetrichovic poprowadzi nas szutrową ścieżką.
Jak nie mając samochodu dostać się do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria? Wycieczki organizowane przez polskie biura podróży są najlepszą opcją. W cenę wycieczki z reguły wliczone są koszty przejazdu, ubezpieczenie, opieka pilota i usługi przewodnika. Należy mieć przy sobie gotówkę, by na miejscu uiścić opłaty za korzystanie z niektórych atrakcji.
Choć za sam wstęp do parku płacić nie trzeba, są również atrakcje płatne w Czeskiej Szwajcarii. Ceny wstępu w przypadku Bramy Pravčice od wielu lat kształtują się na podobnym poziomie. Opłata za wstęp na tę atrakcję pobierana jest od końca XIX wieku. Finansowane z niej jest funkcjonowanie obiektu. Dorośli uiszczą opłatę w wysokości 4 euro (albo 95 czeskich koron), natomiast dzieci w wieku od 6 do 14 lat, studenci i seniorzy powyżej 65. roku życia zapłacą 1,50 euro (albo 30 czeskich koron).
Zapłacić trzeba też za wycieczkę łodzią przez Wąwóz Edmunda oraz przez Dziki Wąwóz. Bilety kosztują w obu przypadkach nieco więcej, niż opłata za wstęp na Bramę Pravčice. Prawo do bezpłatnego wstępu mają inwalidzi oraz psy w kagańcu. Opłatom nie podlegają również wózki dziecięce. Warto jednak upewnić się, czy obie przeprawy są czynne. Koniecznie trzeba mieć ze sobą gotówkę (korony lub euro), gdyż nie ma możliwości płatności kartą.
Jakimi temperaturami latem przywita nas Czeska Szwajcaria? Pogoda na tym terenie wynika ze specyficznych warunków klimatycznych w parku. Na terenach wyżej położonych panują dość wysokie temperatury, latem termometry mogą wskazywać znacznie powyżej 20 stopni Celsjusza. Tymczasem do parowów i wąwozów napływa zimne powietrze, co warto uwzględnić, wybierając się na eksplorację tych terenów. Różnica temperatur i wilgotności pomiędzy dolinami a powierzchniami położonymi wyżej jest na tyle duża, że porasta je zróżnicowana roślinność o odmiennych preferencjach klimatycznych: w dolinach rosną rośliny zimnolubne, a powyżej rośliny ciepłolubne.
Wybierając się do Czeskiej Szwajcarii, noclegi warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Najlepszą lokalizacją może okazać się niewielka miejscowość Hrensko lub przysiółek Mezni Louka. Można również rozważyć nocleg w pobliskim mieście Dečin, będącym centrum turystycznym regionu. Za bazę noclegową może posłużyć też miejscowość Janská, z powodzeniem można także szukać noclegów po stronie niemieckiej. Do wyboru są też pola namiotowe w Czeskiej Szwajcarii.
Zobacz też: Zamiast lecieć do włoskiego Rimini, odwiedź ten bałtycki kurort. Poczujesz się, jak król